23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kara mantar hastalığı yayılıyor! Bir ülkede daha görüldü!

  Dünya aşı seferberliğiyle birlikte koronavirüs ile mücadelesini sürdürürken, şimdi de kara mantar kâbusuyla karşı karşıya kaldı.

  Kara mantar hastalığı nedir? Kara mantar hastalığının belirtileri nelerdir? Kara mantar hasralığı Türkiye’de görüldü mü? İşte merak edilen soruların cevapları…

  Koronavirüs salgınıyla mücadele aşı seferberliğiyle tam gaz sürerken bu kez de Hindistan’dan yayılan ”kara mantar” hastalığı paniğe yol açtı. Virüs son olarak Arjantin’de de görüldü. Asıl korkulan ise virüsün Hindistan dışında başka bir ülkede de görülmesi…

  İşte kara mantar hastalığıyla ilgili merak edilenler…

  HASTALIK HİNDİSTAN’DAN SONRA ARJANTİN’DE DE GÖRÜLDÜ

  Arjantin basınındaki bir habere göre, koronavirüse yakalanan bir kişide aynı zamanda kara mantar hastalığının da görüldüğü belirtildi.

  Açıklamada, Formosa eyaletinde kara mantar görülen 47 yaşındaki kadında yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

  En fazla beyin, göz ve burunu enfekte eden bu hastalık insandan insana bulaşmıyor.

  Uzmanlar, Kovid-19’u atlatanların yakalandığı ve halk arasında “kara mantar” olarak adlandırılan mukormikozun bazı durumlarda ölümcül olabileceğine dikkati çekiyor.

  KARA MANTAR HASTALIĞI NEDİR?

  Halk arasında ”kara mantar” olarak bilinen hastalık tıp dilinde ”mukormikoz” olarka biliniyor. Genellikle toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanıyor.

  Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen Kara Mantar, kanser hastaları veya HIV/AIDS’li kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıflayan bireylerde hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

  Çocuğunuzun geçirdiği enfeksiyon sayısına dikkat! Bağışıklık sistemi zayıf olabilir 

  Hint doktorlardan korkutan uyarı: Corona virüsün delta varyantı işitme kaybına neden oluyor!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ