19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Doç. Dr. Emre Pabuçcu, kanser tedavisi gören hastaların üreme sağlığını korumak için yapılması gerekenleri anlattı.

  Kanser tedavisi üreme çağındaki hastaların doğurganlığını olumsuz etkiliyor. Bu durum kanser tedavisinin ardından anne-baba olmak isteyenler için büyük bir yıkıma neden oluyor. Kanser tedavisindeki gelişmeler sayesinde artık kadınların doğurganlığını korumak mümkün olabiliyor. Peki kanser tedavisi gören kadınlarda doğurganlık nasıl korunur? Doğurganlığı korumak için hangi yöntemler uygulanıyor?

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, kanser tanısı alan hastalarda fertilite koruyucu yöntemler denilen hastanın üremesini devam ettirecek tedavi ve işlemlerin vakit kaybetmeden yapılması gerektiğine dikkat çekerek, bu süreçte doğurganlığın korunması ile ilgili danışmanlığın hastaya multidisipliner bir şekilde verilmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Pabuçcu, son yıllarda bu hastalarda doğurganlığın korunmasıyla ilgili “Doğurganlığın Korunması-Fertilite Prezervasyonu” başlığı altında bir disiplin geliştiğini kaydetti.

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?
  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Doğurganlığın korunması için hangi yöntemler uygulanıyor?

  Kanser hastalarının tedavi süreçlerinin ardından yumurta ve sperm hücrelerinin yok olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Pabuçcu şu bilgileri verdi: “Özellikle kemoterapi ya da radyoterapi sonrasında testis veya overlerde kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor. Bu da çocuk sahibi olma şanslarını azaltıyor. Bu noktada yapılması gereken şey üreme çağındaki hastalara, kanser tedavisi öncesinde mutlaka doğurganlığın korunması adına hangi yöntemlerin elimizde bir seçenek olarak bulunduğunu anlatmak. Hastaların bu konuda bilgilendirilmesi çok önemli. Böylece, üreme durumlarını kaybetme riski olan hastalar yumurta ve sperm dondurma işlemiyle, hastalıklarını atlatınca çocuk sahibi olabiliyor. Kanser hastalarında fertilite prezervasyonu yöntemleri; hastanın yaşı, planlanan tedavi, partnerin durumu ve yumurtalıklara olası metastaz riski durumuna göre tercih ediliyor. Böylece üremeyi olumsuz etkileyebilecek hastalıklar sonrasında dondurulan hücreler ile tekrar çocuk sahibi olma şansı oluşuyor.

  Günümüzde fertilite prezervasyonu için birçok seçenek bulunuyor. En sık uygulanan yöntemler şöyle sıralanabilir

  • Kanser tedavileri öncesi sperm hücresi/testis dokusu
  • Embriyo ve/veya oosit (yumurta hücresi) dondurulması
  • Ovaryan doku (yumurtalık dokusu) dondurulması

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?
  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Multidisipliner yaklaşım nasıl olmalı?

  Kanser hastalarının ileriki fertilite (çocuk sahibi olma) potansiyelinin değerlendirilmesi ve uygun fertilite prezervasyonu yöntemlerinin uygulanması için multidsipliner bir yaklaşım gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Emre Pabuçcu, süreçle ilgili şunları anlattı: “Etkili ve sürdürülebilir fertilite koruyucu hizmetler için medikal onkolog, cerrahi onkolog, reproduktif endokrinolog ve ürolog arasında sürekli bir iş birliği bulunmalı. Multidisipliner iş birliğinin güçlendirilmesi ve fertilite koruyucu yaklaşım servislerinin yaygınlaşması infertiliteye yol açabilecek tedavi alan hastaların bu seçeneklerden faydalanabilmesini yaygınlaştıracaktır. Gereklilik halinde etik ve yasal konularda danışmanlık alınması da gerekebilir. Kısaca aşamaları şöyle sıralayabiliriz.

  • Kanser tanısı sonrası ve tedavisi öncesi ‘Doğurganlığın Korunması’ hakkında bilgilendirme
  • Seçeneklerin değerlendirilmesi ve en uygun olanın belirlenmesi
  • Yumurta-sperm-embriyo veya dokuların ileride kullanılması adına dondurulması
  • Zamanı gelince bu hücre veya dokuların çözülüp kullanılması

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?
  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Hastalarımızın yüzünü güldürmek bizi mutlu ediyor

  Doc. Dr. Emre Pabuçcu, merkezlerinde hastalarına multidisipliner bir yaklaşımla hizmet ettiklerini belirterek, “Fertilitenin korunması konusunda güncel tedavi ve yaklaşımları yakından takip ediyoruz. Kanser tedavisini bitirdikten sonra çocuk sahibi olan çok sayıda danışanımız var. Doğurganlığın korunması yöntemlerinin gelişimi ve bu seçeneğin paylaşımı ile ailelerin yüzlerini güldürüyor” diye konuştu.

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ