19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat

  Kanser tedavisi süresince hastalarda bazı psikolojik sorunların eşlik edebileceğini belirten Psikolog Merve Oğur, bu dönemde destek almanın önemli olduğuna dikkat çekti…

  Kanser hastalığının gerek tanı gerekse tedavi sürecinde bireyleri psikolojik olarak da derinden etkilediğini ifade eden İstanbul Kent Üniversitesi’nden Psikolog Merve Oğur, bu zorlu dönemde hastalara bazı uyarılarda bulundu.

  Bu sürecin hem fiziksel hem psikolojik açıdan kişilerin zorlandıkları bir dönem olduğunun altını çizen Psikolog Merve Oğur, “Bu dönemde kanser hastalarında en fazla depresyon, anksiyete, travma sonrası stres bozuklukları uyum bozuklukları görülüyor.

  Bununla birlikte yaşam kalitelerinde ciddi bir düşüş beliriyor. Hastalar, kanser öncesindeki sosyal rollerini devam ettirmede çok zorlanıyor. Kişilerin benlik saygılarında düşüş yaşanabiliyor. Özellikle tedaviye ve bunun yol açabileceği fiziksel ağrıya bağlı olarak sosyal işlevlerini yerine getiremiyorlar. Bu onların özgüvenlerinde bir kayba yol açıyor” şeklinde konuştu.

  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat
  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat

  Kabullenme süreci uzun sürdüğünde psikolojik tedavi öneriliyor

  Kişinin kanser hastalığını kabul etmesinin güç olduğunu dile getiren Psikolog Oğur, “Kanserde öfke, inkar, depresyon pazarlık ve kabullenme süreçleri olduğunu aktardı.

  Aslında hastanın yaşadığı bu evrelere imkan tanımanın, bunları yaşamasına izin vermenin çok önemli olduğunu belirten Oğur, kabullenme sürecinin biraz uzun sürmesi durumunda kişinin yakınları tarafından psikolojik tedaviye yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

  “Tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar etkili olacaktır.” diyen Psikolog Merve Oğur, “Tedavi multidisipliner bir ekipçe verilmelidir. Bu tedaviye katkı olarak yakınlarının da destek olması gerekir. Psikolojik desteğe duyulan ihtiyaç hiçbir zaman azalmaz. Hastalığın doğası çok belirsiz, yaşam çok belirsiz. Kanserle birlikte kişinin varoluşuna duyduğu güven darbe alıyor. Hastalığın bu belirsiz doğası her zaman bir psikolojik desteğe ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Psikolojik destek hastalığın her aşamasında olması gereken bir parça” değerlendirmesini yaptı.

  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat
  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat

  Hasta yakınları neler yapmalı?

  Kanser hastası yakınlarına da bu süreçte büyük görevler düştüğüne işaret eden Oğur, onların da önce hastalığı kabullenmesi ve hastanın ihtiyaçlarıyla uyumlu ve devamlı bir sosyal destek sağlaması gerektiğine vurgu yaptı.

  “Hastanın ihtiyaçları ile uyumlu derken onun duygularını, kaygılarını, ifade edebileceği bir ortam oluşturulmalı.” tavsiyesinde bulunan Oğur, “Eğer hasta sessizliğe ihtiyaç duyuyorsa bu sessiz ortamı sağlayabilmeleri, çok fazla nasihat vermeden yanlarında olduklarını hatırlatmaları gerekir. Umut aşılayıcı bir yaklaşımda olurlarsa o zorlayıcı tedavi için hastalar da bir güç bulur.

  Tedaviye devam etmeleri biraz daha kolaylaşır. Kişi bu süreçte fiziksel olarak işine devam edemeyebilir, okuluna devam edemeyebilir. Burada yaşama tutunması ve umudu pekiştirmesi için bir hobi edinmesi kişi açısından çok etkili olacaktır.” ifadelerini kullandı.

  Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Ramazan’da diyabetliler için önemli uyarılar

  Bacaklardaki istem dışı hareketler ve periyodik titreşimlere dikkat! 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ