21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kanada’da ‘gizemli’ beyin hastalığı paniği: 5 kişi yaşamını yitirdi

  Kanada'daki doktorlar halüsinasyonla, hafıza kaybı ve kas atrofisi semptomları gösteren gizemli beyin hastalığıyla mücadele ediyor.

  Kanada’nın New Brunswick eyaletinde halk sağlığı görevlileri, bir süredir bölgede sebebi bilinmeyen 43 şüpheli nörolojik vaka üzerinde çalışmalar yürütüyor.

  The Guardian’da yer alan habere göre uzmanlar deli dana hastalığı da denilen Creutzfeldt-Jakob hastalığındaki gibi semptomlar için halkın dikkatli olmasını tavsiye etti.

  Sağlık görevlileri konuya dair yaptıkları açıklamada farklı ulusal gruplar ve uzmanlarla iş birliği yaptıklarını fakat şu anda kesin bir neden tespit edilmediğini belirtti.

  New Brunswick’in araştırmasında liderlik yapan nörolog Dr. Alier Marrero, “Bunun bir deli dana hastalığı olduğunu gösteren kanıtımız yok” dedi fakat incelemelerin devam ettiğini kaydetti.

  2015 yılında hastalığa ilişkin sadece tek bir şüpheli vaka belirlenirken, bu sayı yıllar boyunca çoğaldı. 2019 yılında 11 vaka ve 2020 yılında da 24 vaka görülürken bu hastalıktan 5 kişinin öldüğü aktarıldı.

  Marrero, buna neyin yol açtığını bilmediklerini kaydetti ve “Tek bildiğimiz her geçen gün daha fazla vaka görmeye başladık” ifadelerini kullandı.

  Sağlık yetkilileri ise vakaların tam yerini açıklamayı reddetti.

  Kanser aşısı çalışmalarında gelişme: Bir yıl içinde insan çalışmalarına başlanacak

  Boğaziçi’nden derin doku kanserleri için yeni tedavi yöntemi

  Pankreas kanseri tedavisi için Boğaziçi’nden nano ilaç

  Pandemi döneminde lenf ve kan kanseri hastalarına öneriler

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ