19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kan sulandırıcı kullananlar dikkat! Beyin kanaması ölümle sonuçlanabilir

  Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi Sorumlusu Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülfikar Arlıer, kan sulandırıcı ilaç kullanımı hakkında uyarıda bulundu ve beyne sızan kanamanın ölümle sonuçlanabileceğini belirtti.

  Prof. Dr. Zülfikar Arlıer, beyin damarının yırtılması nedeniyle beynin kafatası ile iç zarı veya iç zar ve beyin arasında oluşabilen beyin kanamalarının ameliyatla tedavi edilebildiğini fakat baloncuķ ya da doğumsal damar bozukluklarının ilerleyen teknolojiyle ameliyata gerek kalmadan anjiyo yöntemiyle önlenebildiğini ifade etti.

  Felç nedenleri arasında olan beyin kanamalarının karıncalanma, bir tarafta uyuşukluk, baş ağrısı, kuvvetsizlik, kusma ve bulantı gibi şikayetlerin olduğunu aktaran Prof. Dr. Arlıer, çeşitli sebeplerle kan sulandırıcı kullanan hastalarda daha ağır tablolar oluştuğuna işaret etti.

  Kan sulandırıcı kullananlar dikkat! Beyin kanaması ölümle sonuçlanabilir
  Kan sulandırıcı kullananlar dikkat! Beyin kanaması ölümle sonuçlanabilir

  Beyin kanamalarını önlemek mümkün

  Prof. Dr. Arlıer, beyin kanamalarının önlenebilir olduğuna vurgu yaptı ve beyin kanamalarının travma, tansiyon, baloncuk gibi tümör durumlar veya genetik olarak beyin damarlarının zayıf olmasına bağlı zamanla yırtılması nedeniyle oluştuğunu belirtti.

  Beyin kanamasının nasıl önlenebileceği yönünde tavsiyede bulunan Prof. Dr. Arlıer, “Eğer tansiyona bağlı bir durum ise tansiyonun ayarlanması, tuzsuz beslenilmesi, diyet yapılmasıyla önlenebilir. Beyin damarlarının zayıflamasıyla oluşan baloncuk adı verilen kanamalarda ise tomografi, MR gibi filmlerle önceden tespit edilebilirse ameliyat veya anjiyo yöntemiyle kasıktan girilip, beyin damarındaki o baloncuğun veya bozuk damarların içi özel maddelerle doldurularak önlenebilir. Genetik olarak karmaşık veya zayıf damar yapısına bağlı kanamalar da ameliyatla veya anjiyo yöntemiyle yine kapatılarak o damarlardaki basınçlar düşürülüp kanama önlenebilir.” ifadelerini kullandı.

  Son beş yılda ameliyattan çok anjiyo ön planda

  ‘Anevrizma’ adı verilen baloncuğa bağlı kanamaların hastaneye ulaşamadan %60 ölüm riski taşıdığını fakat teknolojinin gelişmesiyle bunların da anjiyo yöntemiyle tedavi edilebildiğini dile getiren Arlıer, özellikle doğumsal damar bozukluklarından veya baloncuk kaynaklı kanamaların, daha önceden tespit edilemediğini veya  ameliyat dışında başka hiçbir çözüm olmadığını hatırlattı.

  “Ancak günümüzde teknolojik gelişmelerle beyni açmadan, kasıktan girilerek o damarlara kadar ulaşıp özel sıvı ya da özel maddelerle damar tedavi edilerek önlenebiliyor.” diyen Arlıer, “Bu son 10-15 yılın teknolojisi ancak her geçen gün gelişen bir teknoloji. Özellikle son beş yılda ameliyattan ziyade uygun damarlarda anjiyo ile kapatma yöntemleri ön planda.” dedi.

  Kan sulandırıcı kullananlar dikkat! Beyin kanaması ölümle sonuçlanabilir
  Kan sulandırıcı kullananlar dikkat! Beyin kanaması ölümle sonuçlanabilir

  Kan sulandırıcı kullananlarda tablo ağırlaşıyor

  Bu kanamaların, kan sulandırıcı kullananlarda ağır seyredeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Arlıer, “Özellikle hasta kalp rahatsızlığı veya başka sebeplerle kan sulandırıcı kullanıyorsa üzerine eklenen beyin kanaması çok daha ağır olup ölümcül sonuç verebilir. Kan sulandırıcı kullananlarda zamanla yavaş yavaş beyne sızıntı olup bazen bir yıl sonra bile çok büyük, beyne baskı yapan, komaya sokan durumlar gelişebiliyor.

  Beyin ile iç zar arasındaki kanama genellikle bir ay ile bir yıl arasında yavaş gelişir ve hastada yavaş yavaş uyuşukluk, bir tarafta kuvvetsizlik olup felce kadar ilerleyebilir. Bu hastalarda mutlaka küçük travma sonrası şikayetler giderek artıyor ise film kontrolleri yapmak lazım” şeklinde konuştu.

  Beyin kanamasının belirtileri nelerdir?

  Beyin kanamalarının ön belirtilerini de dile getiren Prof. Dr. Zülfikar Arlıer, “Hastalarda hayatlarında hiç yaşamadıkları kadar şiddetli bir baş ağrısı, kusma, bulantı, bayılma, bir tarafta kuvvetsizlik, karıncalanma, uyuşma, sara baş dönmesi, şikayetleri olursa mutlaka hekime başvurmaları gerekir. Baloncuk büyümesine bağlı bir durumda göz sinirine baskı olursa çatal görme ve çift görme durumu hastada ön belirtidir. Böyle bir şikayet yaşandığında beyinde baloncuğun geliştiğini ve büyüdüğünü gösterdiği için anjiyo ile tespit edilip daha patlamadan, damar yapısı zayıflayıp, çok büyüyüp, ağır kanama yapmadan tedavi ile bu risk önlenebilir” ifadelerini kullandı.

  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ