22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor

  Kalp krizi Türkiye’de ve dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte uzmanlar kalp krizi belirtilerinin dikkate alınmaması sonucunda önlenebilir olmasına rağmen can kayıpları yaşanabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim, tedaviye ilk 2 saat içinde başlanan hastalarda hem kalp hasarının hem de ölüm oranlarının daha düşük olduğunu vurguladı ve kalp krizinin kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtiler gösterdiğini kaydetti.

  Doç. Dr. Erdim, kadınlarda kalp krizi başlangıç şikayetlerinin daha belirsiz olması nedeniyle kalp krizi tanısının daha geç koyulduğuna ve ve ölüm oranlarını daha yüksek olduğuna dikkat çekti. “Bu yüzden kalp krizinin kadınlardaki sinyallerinin doğru bilinmesi ve bu belirtiler olduğunda hastaların çok hızlı bir şekilde hastaneye başvurması çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

  Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası çerçevesinde yaptığı açıklamada, erkeklerde ve kadınlarda kalp krizi sinyallerinin neler olduğunu aktardı, önemli uyarılar ve tavsiyelerde bulundu.

  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor
  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor

  Erkeklerde kalp krizinin 4 belirtisi

  1. Kalp krizi esnasında hem erkeklerde hem de kadınlarda en sık gözlenen bulgu göğüs ağrısıdır. Bu ağrı göğüs kafesinin ortasında geniş bir bölgede genellikle sol kola ve sırta yayılan sıkıştırıcı tarzda bir ağrıdır. Hastaların çoğu bu ağrıyı göğüs kafesinin büyük bir ağırlıkla sıkıştırılması ve beraberinde nefes darlığı gelişmesi olarak tarif eder.
  2. Göğüs ağrısı olmadan her iki omuz ve kolda ağrı olması, karın veya çene ağrısı olması kalp krizi hastalarında görülebilir.
  3. Göğüs ağrısı ile beraber ya da tek başına nefes darlığı bulgusu kadınlarda daha sık gözlense bile erkeklerde de ani başlayan nefes darlığı kalp krizinin ilk bulgusu olabilir.
  4. Soğuk terleme ve ölüm korkusu hem erkeklerde hem de kadınlarda kalp krizi esnasında göğüs ağrısı ile beraber gelişebilir. Bu şikayet kalp krizinin en önemli belirtilerinden biridir ve böyle bir durum karşısında acilen hastaneye başvurmak gerekmektedir.

  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor
  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor

  Kadınlarda kalp krizinin 4 belirtisi

  1. Göğüs ağrısı kadınlarda da en sık gözlenen belirti olmasına rağmen erkeklerden daha farklı olarak bu ağrı kalp krizinden günler önce hafif şiddette başlayarak sonrasında şiddetlenebilir. Kadınlarda göğüs ağrısı sıkıştırıcı tarzda olabileceği gibi hastalar kimi zaman bu ağrıyı yanma şeklinde de tarif edilebilir. Göğüs ağrısı ile birlikte sırt ağrısı şikayeti kadınlarda erkeklere kıyasla yaklaşık üç kat daha fazla görülmektedir. Yine erkeklerde genellikle ağrı sol kola yayılırken kadınlarda her iki kola ya da sol alt çeneye doğru yayılabilir.
  2. Kadınlarda daha sık gözlenen diğer belirti ise göğüs ağrısı olmadan ani gelişen aşırı halsizlik ve yorgunluk şikayetidir. Özellikle dinlenme anında ya da çok hafif hareketle ortaya çıkan bu şikayet ile birlikte göğüste ağırlık da hissediliyorsa varsa kişi mutlaka hastaneye başvurmalıdır.
  3. Baygınlık hissi ve halsizlik kalp krizinin başlangıcında nabız ve tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.
  4. Yine hem kadınlarda hem de erkeklerde gözlense de midede yanma, mide ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi şikayetler özellikle kalbin alt duvarını tutan kalp krizlerinde kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha sık gözlenmektedir. Bu şikayetler mide şikayeti ile karıştırılarak tedavide gecikmelere neden olabilir. Bu yüzden özellikle kardiyak risk faktörleri olan hastalarda şişkinlik, gaz ve mide ağrısı şikayeti varsa kalp krizi ihtimali mutlaka dikkate alınmalıdır.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ