14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  ”Kalp hastaları 11.00 – 16.00 arasında sokağa çıkmamalı”

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp yetmezliği, kontrolsüz hipertansiyon ve KOAH sorunu olanların 11.00 - 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmamaları gerektiğini belirtti.

  Yaz geldi, kavurucu sıcaklar başladı. Uzmanlar, sıcakların başlamasıyla birlikte özellikle kalp ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Acıbadem Kayseri Hastanesine Kardiyoloji Doktoru Prof. Dr. Ergün Seyfeli konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

  Prof. Dr. Seyfeli, “Hepimizin bildiği gibi iklim değişikliği ister sıcak olsun, ister soğuk olsun vücudumuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda aşırı sıcaklıkların soğuğa göre insan yapısını daha çok etkilediği görülmektedir. Özellikle iklim değişikleri ile oluşan ısı farklılıklarını vücudumuz, termoregülasyon mekanizması ile dengelemektedir. Bu mekanizma; genelde aşırı sıcaklık döneminde kan dolaşımını artırarak ve terleyerek vücut sıcaklığımızı sabit tutmaya çalışır. Fakat bu durum dolaşım ve solunum sistemine ilave yük getirerek kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Özellikle terleme ile birlikte vücuttan ciddi manada sıvı ve mineral azalmaları olacaktır. Bunların neticesi olarak hastalarda başlangıçta baş dönmesi, göz kararması ve halsizlik hatta kas krampları gibi bir takım şikâyetler otaya çıkmaktadır. Şayet önlem alınmazsa veya kayıplar yerine konmaz ise hipotansiyon atakları, bayılma, ani ritim bozuklukları, pıhtılaşma ve buna bağlı kalp krizleri ve felçler, hatta ani ölümlere kadar dramatik tablolar ile karşılaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli

  ”HASTALARIN İDRAR SÖKTÜRÜCÜ İLAÇLARA DİKKAT ETMELERİ GEREKİR”

  Kalp yetmezliği ve hipertansif hastalarının özelilikle bu havalarda rutin kontrollerini ve ilaçlarını aksatmamaları gerektiğini belirten Dr. Seyfeli, ”Bu hastaların kullandıkları diüretik dediğimiz idrar söktürücü ilaçlara dikkat etmeleri çok önemli. Bu ilaçlar yaz aylarında sıvı ve mineral kaybını artırarak hastaların klinik durumlarının kötüleşmesine ve ani ölümlere neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

  Kronik hastalıkları bulunan kişilerin özellikle saat 11.00 – 16.00 arası sokağa çıkmamaları gerektiğinin altını çizen Seyfeli, sözlerini şu şekilde noktaladı:

  “Kronik rahatsızlığı olanların saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Şayet çıkmaları gerekiyorsa klimalı ve kapalı ortamlarda bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Açık renkli, bol, teri emen giysiler giyilmelidir. Şapka ve gözlük gibi aksesuarları kullanmalarını öneriyoruz. Dikkat edilecek konular arasında beslenme ve egzersiz de bulunuyor. Yaz sıcaklarında ağır ve yağlı gıdalardan kaçınılmalı, hazmı daha kolay yaz sebzelerinden beslenilmeli. Çünkü yaz meyve ve sebzelerinin hepsi mineral ve su yönünden oldukça zengindir. Bu da bizim sıcaklık ile kaybettiğimiz sıvı ve mineral kaybını dengelemektedir. Ayrıca su tüketimi de oldukça önemli. Örneğin 70 kiloluk bir kişinin yaklaşık tüketmesi gereken su miktarı 2-2.5 litredir. Yazın bunu bir yarım litre daha yükselterek 3 litreye çıkarması gerekiyor.”

  Dikkat! Koronavirüs ‘kalp’ kırıyor!

  ”Kalp ve kolestrol hastaları sakatat tüketmemeli”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ