23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kalbin düzgün çalışmadığını gösteren 8 uyarı!

  Bilindiği üzere vücudumuzda bulunan en önemli organlarımızdan biri kalp. Yaşam içerisinde yaşadığımız stres kalbimizi yorabilir.

  Kalbimiz düzgün çalışmadığında bize bazı uyarılar verir. Bu sinyalleri dikkate alarak kalp krizi riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Peki nedir bu sinyaller? İşte kalbin düzgün çalışmadığını gösteren 8 sinyal…

  Kalp rahatsızlığı

  Vücutta bulunan en önemli organlarımızdan biri olan kalbimizi korumak için birçok yööntem bulunuyor. Günlük hayatta yaşanan stres, tüketilen besinlerle birlikte kalbi yorabiliriz. Kalbimiz düzgün çalışmadığında bize sinyaller gönderir. Bu sinyalleri dikkate alarak kalp krizi riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Peki nedir bu sinyaller? İşte kalbin sağlıklı çalışmadığını gösteren 8 önemli uyarı…

  Kol ağrısı

  KOLLARA YAYILAN AĞRI

  Kalp hastalığının en önemli belirtilerinden biri, kola yayılan ağrılar. Kol ağrısı erkeklerde sol kısımda olurken kadınlarda bu durum iki kol ağrısı olarak kendini gösterebiliyor.

  Kadınların bazı zamanlarda kollarında hissettiği ağrılar sinir sistemi ile alakalı olacağından doğru bir tanı için mutlaka uzmana danışılmalıdır.

  Öksürük birok hastalığın habercisi olabilir

  ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜK

  Şiddetli öksürüğün birçok önemli hastalığın belirtisi olduğu biliniyor. Şiddetli öksürük özellikle pembe bir sıvı ile birlikte görüldüğünde kalp yetmezliğine işaret ediyor olabilir.

  Bacaklarda şişlik

  AYAKLARDA VE BACAKLARDA ŞİŞLİK

  Ayak ve bacaklarda sebebi bilinmeyen şişlikler oluşabilir.

  Kalbin iyi şekilde pompalanmaması halinde kan damarlarındaki sıvının dokulara sızması ile birlikte ortaya çıkan şişlik durumunda, kişinin doktora görünmesi yapılacak en faydalı işlem olacaktır.

  Özellikle ayağınızda çorap giydiğinizde, lastik çok fazla rahatsız ediyor ve beraberinde yara izleri oluşuyorsa mutlaka doktora görünmek gerekmektedir.

  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir
  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir

  MİDE BULANTISI VE İŞTAHSIZLIK

  Karaciğer çevresinde yer alan sindirim sıvıları nedeniyle kalp rahatsızlıklarına bağlı mide bulantısı, iştahsızlık gibi sorunlar görülebilir.

  Bu sağlık sorunlarını genellikle karın ağrısı takip eder. Bu semptomların tümünü aynı anda yaşıyorsanız doktora gitmeniz tavsiye ediliyor.

  Aşırı stres kalbe zararlıdır

  AŞIRI KAYGILI RUH HALİ

  Yapılan araştırmalara göre hayatının belirli dönemlerinde kaygılı ruh haline sahip kişilerin kalp hastalıklarına daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor.

  Bayılma

  BİLİNÇ KAYBI VE BAYILMA

  Uzmanlar kalp rahatsızlıkları arasında en sık görülen semptomlar arasında bilinç kaybı ve bayılma da yer aldığını belirtiyor.

  Kolda morarma

  CİLTTE MAVİMSİ BİR RENK

  Kan akışının azalması ya da kanın yeterince pompalanmaması sonucunda ortaya çıkan bu semptom sıklıkla görülen bir belirti değil.

  Şok etkisi ile ortaya çıkan bu sorun vücudunuzun tamamında görülebileceği belirli uzuvları üzerinde de görülebilir.

  Deri döküntüsü

  DERİ DÖKÜNTÜLERİ

  Yapılan araştırmalar egzama hastalarının %48’inin yüksek tansiyon, % 29’unun ise yüksek kolesterol olma olasılığını ortaya koyuyor.

  Zona hastalığından muzdarip olan kişilerin ise diğerlerine göre kalp hastalıklarına yakalanma riski %59 oranında daha fazla.

  ”Kalp hastaları koronavirüsten daha çok etkileniyor!”

  ”Aşılar kalp iltihabına yol açar mı?”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ