23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kahve sirozdan ölüm riskini yüzde 49 azaltıyor!

  Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli kahve içenlerin siroz hastalığından ölme olasılığının yüzde 49 daha düşük olduğu ortaya çıktı.

  İngiltere’de yapılan bir araştırma kahvenin bir faydasını daha ortaya çıkardı. Her gün düzenli olarak kahve içenlerin hiç kahve imeyenlere göre, halk arasında “siroz” olarak bilinen kronik karaciğer hastalığına yakalanma olasılığının yüzde 20, bu hastalıktan ölme olasılığının ise yüzde 49 oranında daha düşük olduğu belirtildi.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  İngiltere Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları, düzenli olarak kahve içen kişilerin siroz hastalığı geliştirme ve bu hastalıktan ölme riskinin önemli ölçüde azaldığını vurguladı.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  HER YIL YÜZBİNLERCE KİŞİ SİROZDAN HAYATINI KAYBEDİYOR

  Araştırmacılar, kronik karaciğer rahatsızlığının (siroz) tüm dünyada ciddi bir sağlık problemi olduğunu ve bu rahatsızlıktan dolayı her yıl yüzbinlerce kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı. Öte yandan bu hastalıktan doalyı meydana gelen ölümlerin 1970’den itibaren yüzde 400 arttığı ifade edildi.

  Kahve siroz riskini azaltıyor 

  “KAHVENİN, CİDDİ KARACİĞER HASTALIKLARINA KARŞI KORUYUCU OLDUĞU KANITLANDI”

  Daha önceki araştırmalar da kahvenin karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini ve alkole bağlı karaciğer hastalığı riskini azaltabileceğini ortaya koymuştu.

  Southampton Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Prof Paul Roderick, “Bulgularımız kahve içmenin ciddi karaciğer hastalığına karşı koruyucu olduğunu doğruluyor” açıklamasında bulundu.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  ARAŞTIRMA 500 BİN GÖNÜLLÜ İLE YAPILDI

  Sonuçları BMC Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, 494 bin 585 kişiden gelen verileri detaylı bir şekilde analiz etti.

  Tüm katılımcılar, projeye kaydolduklarında 40 ila 69 yaşları arasındaydı ve başlangıçta kahve içen 384 bin 818 kişiyle karşılaştırıldığında, içeceği tüketmeyen 109 bin 767 kişi vardı. Ekip, ortalama 11 yıllık bir süre boyunca katılımcıların karaciğer sağlığına baktı.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  ARAŞTIRMA SONUCU SİROZDAN ÖLME RİSKİNİN YÜZDE 49 AZALDIĞINI ORTAYA KOYDU

  Çalışma, katılımcıların vücut kitle endeksi, alkol tüketimi ve sigara içme durumu gibi faktörleri hesaba katıldıktan sonra, herhangi bir miktarda ve herhangi bir türde kahve içenlerin, kronik karaciğer hastalığı veya yağlı karaciğer hastalığı geliştirme riskinin yüzde 20 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, kahve içenlerin karaciğer hastalığından ölme riskinin yüde 49 daha düşük olduğu ifade edildi.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  3 FİNCANDAN SONRA EKSTRA BİR FAYDA SAĞLAMIYOR

  Diğer taraftan araştırmacılar, günde 3-4 fincandan fazla içilen kahvenin ekstra bir faydasının olmadığını açıkladı.

  Öte yandan, British Liver Trust’tan Vanessa Hebditch, araştırmanın kahvenin karaciğer sağlığına iyi geldiğine dair artan kanıtlara katkıda bulunduğunu ancak bunun tek başına yeterli olmadığını belirterek, “İnsanların karaciğer sağlığını sadece kahve içerek değil, aynı zamanda alkolü azaltarak ve egzersiz yaparak iyileştirmeleri önemli” dedi.

  İftardan sonra içilen Türk kahvesi iştahı kesiyor!

  Çikolata ve kahve tüketen her bir kişi yılda 4 ağacın yok olmasına neden oluyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ