23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus

  Sistemik Lupus'un özellikle cilt, eklem, böbrek, santral sinir sistemi üzerinde yıkıcı etkileri olduğu biliniyor.

  Birçok organı etkilediği belirtilen Sistemik Lupus’tan nasıl korunulabilir? Tıptaki adı Sistemik Lupus Erimatozus. Otoimmün hastalıklar arasında yer alan, son yıllarda Türkiye’de de sıklıkla görülmeye başlayan kronik bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinememekle birlikte; genetik faktörler, hormonal değişiklikler ve bazı çevresel faktörlerin hastalığın şiddetini ve riskini etkilediği düşünülmektedir. Ayrıca çevresel etkenlerin, bazı viral enfeksiyonlar ile ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın hastalığın nedenlerinden birkaçı olduğu bilinmektedir.

  Öte yandan hastalık en çok doğurganlık çağındaki kadınlar üzerinde etkili olmaktadır. Fakat çocukluk ve erişkinlik döneminde de bu hastalık görülebilmektedir. Sistemik Lupus’un birçok organı etkilediği bildirilse de; en sık cilt, eklemler, böbrekler, kan hücreleri ve santral sinir sistemi üzerinde yıkıcı etkileri bilinmektedir. Çocukluk çağında gelişen sistemik Lupus hastalığı daha ağır seyrederken organ tutulumu da yaygın olarak oluşmaktadır. Nefrotik sendromdan kalp kasında iltihaba, akciğerden gastrointestinal sisteme kadar birçok hastalığın gelişmesinde rol oynayabilmektedir.

  ”KIZARIK DERİ LEZYONLARI ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTERİYOR”

  Bu hastalığın 5 yaşından sonra 16 yaşından önce görüldüğü belirtilse de en çok kadınlarda doğurganlık ve menopoz sonrası dönemlerde görülüyor. Hastalığın en önemli belirtileri ise: Böbrek sorunları ve cildin birçok yerinde kabarık, kızarık yaygın deri lezyonları şeklinde kendini göstermektedir.

  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus
  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus

  HASTALIĞA TANI NASIL KONULUYOR?

  Uluslararası Sistemik Lupus Klinikleri Birliği tanı için belirli kriterler belirlemiştir. Ağızda ülserasyon, saçta kelliğe varan döküntü, artrit, böbrek ve nörolojik tutulum, kan sayımında bozulmadan en az dördü bir arada eşlik ediyorsa bu hastalığın tanısı için yeterli olduğu açıklanmıştır.

  Maalesef Sistemik Lupus hastalığı ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu hastalıktan korunmak için beslenme önerileri hayati önem taşımaktadır. Kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için doymuş ya, rafine şekerden arınım bir beslenme, osteoporozdan korunmak için ise mutlaka yeterli kalsiyum içeren besinler tüketimi ve uygun doz D vitamini desteği gerekli olmaktadır.

  Hastalığın tedavisi için en ideal tedavi yöntemi ise medikal tedavidir. Medikal tedaviye ek olarak; psikososyal destek, düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi destekleyici tedavi yaklaşımları hastalığın şiddetini kontrol altına almak da oldukça önem taşımaktadır. Özellikle beslenme tedavisi hastalığın inflamatuar bulgularını ve tedaviden kaynaklanan komplikasyonları kontrol altına almaya yardımcı olabildiği bilimsel araştırmalarda desteklenmektedir.

  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus
  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus

  KALORİSİ AZ OLAN GIDALAR TÜKETİLMELİ

  Bazı çalışmalarda günlük alınan kalorinin otoimmün sistem hastalıklarında yüzde 30-40 kadar kalori kısıtlamasının yaşam süresi üzerinde pozitif etkilerinin olduğunu, hastalığın oluşmasında etkin olan hatta hastalığın şiddetini belirleyen kanda inflamasyonun belirteçlerini de baskıladığı bulunmuştur. Erişkin bir kadın iseniz ve günlük almanız gereken kalori 1800 kalori ise Sistemik Lupus hastasıysanız 1200 kalori içeren dengeli bir beslenme uygulamanız hastalığın kontrol altına alınmasında önemli bir katkı sağlayabilir. Her hastanın günlük alacağı kalori miktarından yüzde 30 daha az kalori alması gerekmektedir.

  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus
  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus

  ZENGİN BİR BESLENME PROGRAMI HAZIRLANMALI

  Güçlü bir bağışıklık sistemi için çinko, selenyum, demir, bakır gibi mineraller ile D vitamini destekli beslenme programı şart. Fakat Sistemik Lupus hastaları ister ilaç tedavisi alsın ister almasın kalsiyum mineralinden zengin süt ürünlerinden zengin beslenmelidir. Osteoporoz riski gelişiminin çok daha riskli olduğu bu hastalıkta süt, yoğurt, peynir tüketimi her gün en az 1500 mg eş gere kalsiyum sağlayacak miktarda tüketilmelidir. Bunun için her gün bir bardak süt, iki kase yoğurt ve iki dilim peynir tüketmeli buna ek olarak günde 800 IU D vitamini desteği almaya bu hastalar mutlaka dikkat etmelidir.

  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus
  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus

  AŞIRI PROTEİN ALINMAMALI

  Uzmanlar, Sistemik Lupus hastalığı olanların yüksek protein içeren diyet programlarından kesinlikle uzak durması gerektiğinin altını çiziyor. Kararında protein tüketimi olmalı. Fazla protein alımı kemik mineral kaybını arttırarak hastalığın ana sorunlarından ikisi olan osteopeni ve osteoporozun hızlıca gelişmesini tetiklemektedir. Aşırı protein kısıtlaması olursa kronik börek yetmezliği olan lupus hastalarında negatif nitrojen dengesi gelişebilmekte, malnütrisyon oluşmaktadır. Protein kaynaklarını yağsız ve kas eti olan kırmızı et, derisiz tavuk, hindi veya balık etinden sağlanmalıdır.

  ARI SÜTÜ BU HASTALIĞIN İLACI OLABİLİR

  Arı sütü zengin içerikli bir salgıdan oluşan arı ürünüdür. Arıların yutak üstü beşleri aracılıyla salgılanarak üretilen bir arı ürünü olarak meydana gelmektedir.

  Yoğun kıvamda olan arı sütü amino asitler, esansiyel yağlar, birçok vitamin, mineral ve fenolik bileşikler içerir. Sistemik Lupus hastalarında arı sütü desteği bu hastalığın kronik komplikasyonu olan böbrek hastalığı klinik semptomlarını iyileştirdiği, inflamasyon belirteçlerini kanda azalttığı ve bağışıklık sistemini düzenleyerek hastalığın şiddetini kontrol altına alabildiği bildirilmektedir. Düzenli arı sütü tüketimi kolesterolün azalmasını da sağlamakta hastalığa bağlı semptomları düşürmektedir.

  Covid-19 tedavi rehberi güncellendi, Sağlık Bakanlığı bir ilacın kullanımı durdurdu

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ