23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  İmmüno-Onkolojik tedaviler ASCO Kongresi’ne damga vurdu!

  Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) tarafından online olarak düzenlenen Ulusal Kanser Kongresi’nde İmmüno-Onkolojik tedaviler ön plana çıktı.

  Amerikan Klinik Onkoloji Derneği tarafından online olarak düzenlenen kongrede iki kür kemoterapinin yanında immüno-onkolojik kombinasyon ile tedavi edilen akciğer kanseri hastalarında iki yılın sonunda ölüm riskinin yüzde 28 azaldığı ifade edildi.

  Kongrede paylaşılan araştırma sonuçlarına göre iki kür kemoterapiyle birlikte verilen iki etken maddeli bir İmmüno-Onkolojik kombinasyonunun, dört kür kemoterapiye kıyasla sürdürülebilir genel sağkalım gösterdiği vurgulandı.

  Dünyanın önde gelen onkoloji uzmanları ve kanser tedavisi sürecine dahil olan diğer branşlardan doktorların katıldığı ve bazı kanser klinik çalışmalarının ik kez açıklandığı ASCO kongresi bu yıl 4-8 Haziran 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi. Yenilikçi ve çağdaş tedavi yöntemlerini sunulduğu kongre 4 gün sürdü.

  Prof. Dr. Yeşim Eralp
  Prof. Dr. Yeşim Eralp

  ASCO kongresine katılarak çalışmaları yakından takip eden Prof. Dr. Yeşim Eralp, “İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinin tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmesine rağmen hastaların büyük çoğunluğu uzun vadede hastalığa yenik düşüyorlardı. Kanseri erken kontrol altına almaya yardımcı olma amacıyla tasarlanan bir klinik çalışmanın Faz 3 sonuçlarında; immüno-onkolojik kombinasyon ve sadece iki kür kemoterapi ile tedavi edilen hastaların iki yıllık takibinin sonunda dört kür kemoterapiye kıyasla ilerlemesiz (progresyonsuz) ve genel sağkalım oranlarında sürdürülebilir iyileşmeler kaydedildi. Daha kısa süreli kemoterapi ile elde edilen bu sonuç hastalarımız ve bizler için umut vadeden, önemli bir gelişme.” açıklamasında bulundu.

  ”İMMÜNO-ONKOLOJİK KOMBİNASYON TEDAVİSİ İLE ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 28 AZALIYOR”

  İki kür kemoterapinin yanında immüno-onkolojik kombinasyon ile tedavi edilen hastalarda iki yılın sonunda genel sağkalım açısından ölüm riskinin yüzde 28 azaldığını belirten Prof. Dr. Yeşim Eralp, ”Sonuçları açıklanan araştırmaya göre immüno-onkolojik kombinasyon ile iki kür kemoterapi alan hastaların yüzde 38’inin iki yılın sonunda hayatta kaldığını gördük. Buna karşın sadece kemoterapi alan hastalarda bu oran yüzde 26 olarak gözlendi. İlave takiplerle birlikte ortanca genel sağkalımın ise ikili immünoterapi kombinasyonuyla 15,8 ay; yalnızca kemoterapi ile de 11 ay olduğu tespit edildi” diye knuştu.

  4 YILLIK SONUÇLAR KATILIMCILARLA PAYLAŞILDI

  ASCO kongresinde bir başka Faz 3 immüno-onkolojik kombinasyon çalışmasının dört yıllık sonuçları da katılımcılarla paylaşıldı. Kongrede İmmüno-Onkolojik kombinasyon tedavisinin dört yıllık takibinin ardından total sağkalımda daha uzun süre ve etkileyici yanıtlar alındığını; sadece akciğer kanserinde değil pek çok farklı tümör tipinde de faydalarının sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Yeşim Eralp son olarak şunları söyledi:”İlgili faz III klinik çalışma ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde bir immünoterapi kombinasyonunun etkinliği için ciddi bir kanıt oluşturuyor. Hekimler olarak amacımız, kansere bağlı ölümlerin başlıca nedeni olmaya devam eden akciğer kanserini tedavi ederken hastaların yaşam süresini uzatabilmektir. Bu veriler, ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserini tedavi etmekte ne kadar ilerleme kaydettiğimizi gösterirken bu ikili immünoterapi kullanımının birinci basamak tedavi seçenekleri arasındaki önemini de vurguluyor.”

  Biontech’in kanser aşısı geliyor! Faz-2 aşamasına geçildi!

  Kanser tedavisinde yeni umut: İmmunoterapi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ