19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  İlaç kullananlar Ramazan’da ne yapmalı?

  Ramazan ayında oruç tutmak isteyen ve aynı zamanda ilaç kullanmak zorunda olanlar, genellikle ilaç saatlerinde yeni düzenlemelere gidiyor. Ancak uzmanlar iftar ve sahur arasında kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Peki, ilaç kullananlar Ramazan’da ne yapmalı?  

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve İyi Klinik Uygulama Merkezi Başaraştırıcısı Dr. Ahmet İnal, kimi hastaların Ramazan’da oruç tutmaları nedeniyle ilaç kullanımını bıraktığını ifade etti.

  Günde 3 kez ilaç içmesi gereken hastaların bunu iftar ve sahur arasına sıkıştırmaya çalıştığını belirten İnal, bu durumun ilaç kullanımına uygun olmadığını kaydetti.

  İftar ve sahur arasına sıkıştırmak uygun değil

  Ramazan ayında ilaç kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulunan Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, hastaların Ramazan ayında kullandıkları ilaçları bırakmaması gerektiğini fakat bazı kişilerin oruç tutabilmek adına ilaçlarını bırakabildiğine işaret etti.

  Böyle durumlarda hastalarda olumsuz etkiler görüldüğünü dile getiren İnal, hastaların doktorlarının kontrolünde ilaçlarını kullanmaları gerektiği kaydetti.

  Hastaların günde 3 defa ilaç içmesi gereken durumlarda bunu sahur ile iftar arasına sıkıştırdıklarını ancak bu durumun ilaç kullanımına uygun olmadığını kaydetti. Doktorların günde 3 defa ilaç kullanımını önerdiklerinde bunun 8 saat arayla kullanılması gerektiği anlamına geldiğini kaydetti.

  İlaç kullananlar Ramazan'da ne yapmalı
  İlaç kullananlar Ramazan’da ne yapmalı

  İnal, “3 defa ilaç kullanan kişinin 08.00’de, 16.00’da ve 24.00’te ilaç alması gerekiyor. Eğer bu tür bir mecburiyetiniz varsa bunun zaten kazası mevcut. Dolayısıyla kazasını yapabiliyorsunuz. Bu yüzden Ramazan ayında insanların öncelikle sağlığını düşünmesi lazım. Sonrasında iyileştiklerinde oruçlarını kaza yapabilirler. İnsanların düzgün bir şekilde ilaçlarını kullanması şart. Özellikle yaşlı hastalarımızda biz bu durumu görüyoruz. Yaşlı insanlarımız oruç tutmayı çok istiyor. Bunu anlıyoruz ama eğer tedavimiz öncelikliyse bu tedavinin yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  En kısa zamanda bitirilmesi gerek

  Dr. Ahmet İnal, pandemi sürecinde toplumun aşılanması gerektiğine de dikkat çekti ve bunun en kısa zamanda bitirilmesi gerektiğini söyledi. Yoksa bu mutant virüsün yayılma hızıyla beraber ve yeni mutantlar çıkacak. İngiltere mutantının yerine başka mutantlar da karşımıza çıkacaktır. Dolayısıyla aşılanmanın bir an önce yapılması lazım. Zaten Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın da ‘Ramazanda aşılanma yapılabilir’ diye açıklaması var. O nedenle oruç tutan insanlarımızın buna binaen aşılanmasında hiçbir sorun görmüyoruz. O yüzen bizim bu pandemiyi yenebilmemiz için aşılanmanın devam etmesi şart” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ