27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, horlamanın masum görülmemesi gerektiğini ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtti.

  Toplumda birçok kişide görülen horlamanın ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, horlamayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Horlama

  ”HORLAMA UYUYAN KİŞİNİN NEFES ALMAKTA ZORLANDIĞINI GÖSTERİYOR”

  Horlamanın “uyku sırasında nefes alıp verirken duyulan gürültülü ses” olarak tanımlanabileceğini kaydeden Prof. Dr. Murat Topak, ”Solunan havanın burun ve boğaz arkasından ya da daha alt bölümlerden rahat bir şekilde geçemediğinde ortaya çıkar. Uyku sırasında gevşeyen, yumuşak damak, dil ve boğaz dokuları solunum yolunu daraltır ve havanın geçişi sırasında da gürültülü bir şekilde titreşirler. Horlama, uyumakta olan kişinin nefes almakta zorlandığı anlamına gelir.” dedi.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  ”HORLAMA CİDDİ RAHATSIZLIK BELİRTİSİ OLABİLİR”

  Horlamanın ciddi rahatsılık belirtisi olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Murat Topak, ”Horlamayı zararsız görmemek gerekir çünkü uyku sırasında gerektiği gibi nefes alamamak sağlığınız açısından ciddi sorunlara yol açabilir.” uyarısında bulundu.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  ”UYKU APNESİ ŞÜPHESİNDE UYKU TESTİ YAPILMALI”

  Horlamanın nedenini bulmak için burun boşluğunun, boğazın ve gırtlağın muayene edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, “Horlamanın uyku apnesi hastalığının da belirtilerinden biri olması sebebiyle öncelikle uyku apnesi şüphesi durumunda polisomnografi dediğimiz uyku testi yapılmalıdır.” dedi.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  ”HORLAMAYA ALTTA YATAN BAZI HASTALIKLAR SEBEP OLABİLİR”

  Prof. Dr. Murat Topak, horlamaya altta yatan bazı hastalıkların neden olabileceğini belirterek ”Muayene sırasında tespit edilebilen, burun yoluyla nefes almaya engel olan bu nedenle ağız solunumuna yol açıp horlamaya sebep olabilen bir hastalık örneğin septum deviasyonu, nazal polipler, konka hipertrofileri , allerjik nezle ve burun boşluklarında yer kaplayan oluşumlar varsa bu hastalıkların tedavi edilmesiyle horlama düzeltilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  ”NORMALDEN UZUN KÜÇÜK DİL HORLAMAYA SEBEP OLABİLİR”

  Ağız boşluğu ve yapısındaki pozisyonun da horlamaya sebep olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, ”Örneğin normalden daha uzun ve yumuşak bir küçük dil oldukça gürültülü bir horlamaya neden olabilir. Bademciklerin büyük olması da horlama nedenleri arasında sayılabilir. Yumuşak damak, küçük dil ve bademciklere yönelik uygun cerrahi girişimler ile horlama düzeltilebilir.” dedi.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  HORLAMAYI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER

  Prof. Dr. Murat Topak, ”Gerek muayene ve gerekse yapılan testlerle basit horlama tespit edilen hastalarda çözüm için nedene yönelik cerrahi girişimlerin yanı sıra günlük yaşamda yapılacak bazı değişiklikler yararlı olabilir. Örneğin kilo fazlalığı varsa kilo vermek, uyurken sırt üstü yatmamak, yatmadan önce alkol almamak gibi çeşitli yöntemler yararlı olabilir. Sigara alışkanlığı varsa mutlaka bırakılmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ