-0.2 C
İstanbul
Salı, Ocak 25, 2022

  Her gün şekerli içecek tüketen kadınlar dikkat! Risk 32 kat daha fazla

  Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı, her gün 350 mililitre şekerli gıda tüketen kadınlarda bağırsak kanseri riskinin yüzde 32 arttığını söyledi ve önemli uyarılarda bulundu.

  Washington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak belirli bir miktarın üzerinde şeker tüketen kadınlarda kolon kanserinin görülme oranı %32 artıyor.

  Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı, özellikle obeziteye bağlı kan şekeri yüksekliğinin kanseri artırmada etkili olduğunun altını çizdi. “Kadınlarda obezite üzerine yapılan çalışmalarda daha kuvvetli veriler elde edildi.” diyen Karcı, “Bu yağ dokusuyla alakalı bir durum. Yağ dokusundaki artışın kadınlardaki östrojen hormonunun yükselmesiyle birlikte bazı kanser mekanizmalarını da tetiklediğini gösteren veriler mevcut” ifadelerini kullandı.

  Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı
  Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı

  VÜCUTTA BİRİKEN GLİKOZ ZAMAN İÇİNDE ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

  Şekerli içeceklerin rahim ve meme kanserlerinde de artışa neden olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Karcı, “Obezite hastalığı olan ya da genetik yatkınlığı bulunan 50 yaşın üzerindeki bireylerde kanser türlerini daha sık görüyoruz. ABD’de yapılan çalışmada günlük 350 ml şekerli gıda alan kişilerde kolon kanserinin belirli seviyede arttığını görüyoruz. Çünkü glikoz vücutta biriken bir madde olduğu için zaman içinde etkisini gösteriyor. Pankreası uyararak insülin salgılanmasına yol açıyor. Bu durum da obezitede artışa neden oluyor. Bu hastalarda aynı şekilde rahim ve meme kanseri görülme oranının da arttığı tespit edildi.  Bu çalışmanın dışında mide ve prostat kanserinde de artış olduğu görüldü” şeklinde konuştu.

  Her gün şekerli içecek tüketen kadınlar dikkat! Risk 32 kat daha fazla
  Her gün şekerli içecek tüketen kadınlar dikkat! Risk 32 kat daha fazla

  TATLANDIRICILAR MESANE KANSERİNE YOL AÇIYOR

  Kanser görülme riskini artıran faktörler içinde işlenmiş şekerli gıdaların da yer aldığını dile getiren Ebru Karcı, meyveden alınan şekerin haricindeki şeker içeren gıdaların tehlike saçtığını vurguladı.

  Bu gıdaların hem vücuttaki bazı kanser mekanizmalarını hem de obeziteyi tetiklediğinin altını çizen uzaman isim “Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmeliyiz. İşlenmiş gıdalardan kaçınmalıyız. Tatlandırıcıların mesane kanserine yol açtığına ilişkin ciddi çalışmalar mevcut. Diyabetik hastalarda daha çok bağırsak kanseri riski artıyor. Yağ içerikli gıdaların fazla tüketilmesi sağlığımıza zarar veriyor. Her gün 45 dakika hafif tempolu yürüyüş yapmak gerekiyor. Gerekiyorsa hayat tarzımızı değiştirmemiz lazım. Böylelikle kanser riskini azaltmış oluruz. Izgarada pişirilen ve işlenmiş etlerin kanser riskini özellikle de bağırsak kanserini artırdığına yönelik veriler var. Alkol ve sigara da kanseri ciddi oranda artırdığı için bunlardan uzak durmalıyız.” dedi.

  Her gün şekerli içecek tüketen kadınlar dikkat! Risk 32 kat daha fazla
  Her gün şekerli içecek tüketen kadınlar dikkat! Risk 32 kat daha fazla

  OBEZ KİŞİLERİN KANSERE YAKALANMA RİSKİ 4 KAT DAHA FAZLA

  Obez olanlarda kansere yakalanma riskinin dört kat daha fazla olduğunu belirten Karcı, “Obezite hastalarında bağırsak ve mide kanseri daha sık görülüyor. Kadınlarda ise rahim ve meme kanseri arttı.  Erkeklerde ise prostat kanseri artıyor. Kanserler %50 çevresel faktörler sebebiyle oluşuyor. Kanserlerde %15 ailesel geçişlerden kaynaklanırken %35 ise mutasyonel bozukluktan kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ