23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Her 100 kişiden 3’ünde vertigo görülüyor

  Özel Termessos Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Diğdem Yıldız, hayatı zorlaştıran boyutlara ulaşabilen vertigonun her 100 kişiden 3'ünden görüldüğünü söyledi.

  Uzm. Dr. Diğdem Yıldız, vertigo ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, vertigonun genellikle iç kulak hastalıkları veya beyin ve beyincikle ilgili bazı sorunlardan kaynaklı ortaya çıkan bir sağlık problemi olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Yıldız vertigonun, kulak çınlaması, kulakta basınç hissi, işitme problemleri, mide bulantısı ve kusma, anormal göz hareketleri, çift görme, uykuya eğilim, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı gibi belirtileri olduğunu ifade etti.

  Vertigo teşhisinin ardından hasta ve hastalıkla ilgili detaylı bir araştırmanın yapılması gerektiğini hatırlatan Yıldız, “Migren, merkezi sinir sistemindeki kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı beslenme bozuklukları, multiplskleroz, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı v.b. hastalıklar dengenin bozulmasına neden olabilir” dedi.

  VERTİGO TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

  Vertigo şikayetiyle hastaneye gelen hastayla ilgili detaylı tetkikler yapılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Diğdem Yıldız, ”Tıbbi öykü alınırken hastadan şikayetlerin ne kadar süredir devam ettiği, pozisyon değiştirmeyle yaşanan baş dönmesi sorununun ilişkisinin nasıl olduğu, eşlik eden hastalıklar ve kullanılan ilaçların neler olduğu, herhangi bir baş travmasının yaşanıp yaşanmadığı gibi konularda bilgi alınır. Bilinç bulanıklığı, konuşma bozukluğu ve uyku hali gibi nörolojik sorunların da eşlik edip etmediği öğrenilir. Bazı kan testleri ile manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi (BT), renkli Doopler USG gibi görüntüleme teknikleri ile altta yatan soruna ilişkin ileri araştırmalar yapılabilir.” dedi.

  Ramazan’da vertigo ve boğaz reflüsüne dikkat!

  Dikkat! Nasıl olsa geçer demeyin, ani işitme kaybı ihmale gelmez

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ