23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Hemoroidi ameliyatsız tedavi etmek mümkün mü?

  Op. Dr. Fehim Diker, hemoroidinin ameliyatsız da tedavi edilebileceğini belirterek, hemoroid ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

  Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid yetişkilerin dörtte birinde görülen ve şiddetli ağrılara neden olarak ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Hastalığın tedavisi için birçok yöntem kullanıyor, uzmanlar öncelikle ameliyatsız tedavilerin denenmesi gerektiğini, sonuca ulaşılamazsa cerrahi yöntemlerin kullanılmasını tavsiye ediyor. Peki hemoroidi ameliyatsız tedavi etmek mümkün mü?

  Medical Park Çanakkale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fehim Diker, hemoroid görülme sıklığı ile ilgili olarak literatürde toplum araştırmasına dayanan verilere göre yüzde 58’den yüzde 86’ya kadar sıklık bildirildiğini belirtti. “Bu hastalık orta yaşlarda hafif artar ve 65 yaşından sonra sıklığı azalır. Cinsiyet ayrımı göstermez” diyen Dr. Diker hemoroid ile ilgili merak edilenleri anlattı.

  Medical Park Çanakkale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fehim Diker
  Medical Park Çanakkale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fehim Diker

  HEMOROİD NEDEN OLUR?

  Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fehim Diker, hemoroidlerin insan vücudunun normal anatomik elemanları olduğunu, anüsün çıkışında yer aldıklarını, iç ve dış olmak üzere iki bölgeye bölündüklerini kaydederek şunları söyledi: “Bunlara yastıkçık diyebiliriz. Dışkılama esnasında kan ile dolarlar ve anüs kanalını yaralanmadan korurlar. Hemoroidlerin büyüme sebeplerinin başında fazla ıkınma, kronik kabızlık, lifli gıdalardan fakir beslenme, mesleki nedenlerden dolayı fazla oturma veya ayakta kalma, şişmanlık, ishal, gebelik ve ırsilik gelir. Batın içi basınç artması, karaciğer siroz hastalığı gibi rahatsızlığı olan hastalarda yeniden kendini gösterebilir.”

   

  HANGİ BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKAR?

  Hemoroidin başlıca şikâyetleri nodüllerin büyümesi ve kanamadır. Kanamanın parlak kırmızı renkte olduğunu ifade eden Dr. Fehim Diker, bu kanamanın bazen uzun sürdüğünü bazen de aşırı olarak kansızlığa neden olduğunu söyledi. Diğer belirtileri işe söyle sıraladı: Genellikle ağrısızdır, dışkılama esnasında ve sonrasında meydana gelir. Aşırı ıkınma ile kanama çoğalır. Kan tuvalet kâğıdında ve klozet üzerinde görülebilir. Hemoroid hastalarının yüzde 20’sinde ilerleyen zamanlarda ağrı şikâyeti görülür. Anüsten dışarı çıkan hemoroid nodülleri sümüksü sızıntı oluşturur ve kaşıntı yapar.”

  Hemoroidi ameliyatsız tedavi etmek mümkün mü?
  Hemoroidi ameliyatsız tedavi etmek mümkün mü?

   

  SİNDİRİM SİSTEMİ MUTLAKA DEĞERLENDİRİLMELİ

  Ana şikâyeti kanama olan hastalarda tedaviye başlamadan önce iyi veya kötü huylu sindirim sistemi hastalıklarının araştırılması gerektiğini ifade eden Dr. Diker,  Dış hemoroidlerde daha çok kan pıhtılaşması oluşur. İç hemoroidlerde öncelikle sadece kanama olur” diye konuştu.

  HEMOROİDE NE İYİ GELİR?

  Hemoroidal hastalıkta hastalığın evresine uygun tedavi yapılması gerektiğini belirten Op. Dr. Fehim Diker yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • Ana kural, hastaların yumuşak kıvamda dışkı yapmasını sağlamaktır. Bu amaçla lifli gıdalardan zengin bir beslenme tarzı önerilir.
  • Tahribata yol açan baharat ve alkolden uzak durulmalı.
  • Hastaların günde en az 1.5 litre sıvı almaları sağlanır.
  • Tuvalete her gün aynı saatlerde gidilmesi önerilir. Hastaya ıkınmadan dışkılaması ve çıkan hemoroid nodüllerini hemen yerine koyması öğretilir.
  • Sıcak pansuman ve oturak banyoları yapılması tavsiye edilir. Çeşitli merhemler ve fitiller kullanılır.
  • Ağızdan ilaçlar verilir. Medikal tedavi ile hemoroidlerin ortadan kalkması ve tam iyileşmesi beklenmemelidir. İlaç tedavisi ile beraber bıçaksız operasyonlara başvurulur.

  HASTANEDE YATMADAN TEDAVİ EDİLİYOR

  Op. Dr. Fehim Diker, hastaların bıçak altına yatmadan tedavi olabileceği yöntemlerle ilgili şu bilgileri verdi:“Skleroterapi, lastik bant ligasyonu, kızıl ötesi fotokoagülasyon, krioterapi, elektrokoagülasyon, lazer tedavisi ve arter bağlama yöntemi hemoroidin tedavisinde kullanılan bıçaksız operasyonlardır. Genellikle bu tarz cerrahi dışı yöntemler ayaktan yapılır ve hastanede yatmayı gerektirmez.”

  SON ÇARE CERRAHİ MÜDAHALE OLMALI

  Op. Dr. Fehim Diker, cerrahi müdahalenin diğer yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda ve ileri evrelerdeki hemoroid hastalarında uygulandığını belirterek cerrahi yöntemle ilgili şunları anlattı: “Cerrahi yöntemiyle hemoroid nodülleri çıkartılır ve damarlara dikişler atılır. Ameliyat sonrası ağrı en sık karşılaşılan sorundur ve hastaların ameliyattan kaçınmalarının en önemli sebebidir. Ameliyat sonrası ağrı kesiciler ve dışkılamayı kolaylaştıran ilaçlarla bu sorun giderilebilir. Sıcak oturma banyoları ile tedaviye devam edilir.”

  Her gün şekerli içecek tüketen kadınlar dikkat! Risk 32 kat daha fazla

  Doç. Dr. Bakırcıoğlu: mRNA tekniği sperm yokluğuna bağlı kısırlığa çare olabilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ