24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Güneş lekelerinden nasıl korunabiliriz?

  Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, Yaz mevsimini gelmesiyle birlikte artan güneş lekeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Güneş lekelerini ten rengine göre değiştiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, ”Açık ten renklilerde çocukluk çağından itibaren çillenme şeklinde ortaya çıkabilirken, koyu ten renklilerde daha ileri yaşlarda görülür ve daha kalıcı olma eğilimindedir. Bu nedenle de güneş koruyucu krem kullanımı ihmal edilmemeli. Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için güneş maruziyetinden ve solaryumdan kaçınılmalı” açıklamasında bulundu.

  Güneş lekelerini sıklıkla güneşe maruz kalan bölgelerde görüldüğünü ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, ”Her gün, düzenli bir şekilde güneş koruyucu krem kullanımı, güneşten koruyan şapka ve kıyafetlerin tercih edilmesi, mümkünse doğum kontrol haplarının kesilmesi leke tedavisinde ve korunmada en önemli unsurların başında geliyor.” diye konuştu.

  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor
  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor

  HEM ERKEKLERDE HEM KADINLARDA GÖRÜLEBİLİYOR

  Östrojen artışı gibi hormonal değişikliklerden etkilenen güneş lekelerinin çoğunlukla kadınlarda görüldüğünü ancak erkeklerde de güneş lekelerinin oluşabildiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Özellikle korunmasız, yoğun güneşe maruz kalan erkeklerde de alın, yanak, burun üzeri ve çene bölgesinde simetrik, sınırları düzensiz, açıktan koyu kahverengiye kadar değişen tonlarda lekeler görülebiliyor” şeklinde konuştu.

  ”AÇIK TENLİ KİŞİLERDE LENDİLİĞİNDEN KAYBOLUYOR”

  Kadınlarda ağırlıklı olarak hamilelik döneminde oluşan güneş lekelerinin açık tenli kişilerde kendiliğinden kaybolduğunu vurgulayan Dr. Kübra Esen Salman, ”Yine beyaz tenlilerde çocukluk ve gençlik dönemlerinde ortaya çıkan çil ve lekeler güneşten korundukça kendiliğinden gerileyebilirken, kısa süreli de olsa yoğun güneşe maruz kalmış veya yıllarca güneşten sakınmamış koyu tenli kişilerde güneş hasarına neden olabilir. Buna bağlı olarak gelişen lekelerde genellikle tedaviye ihtiyaç duyulur” dedi.

  Dr. Esen Salman, leke tedavisinde birinci basamakta çeşitli kremler ve krem kombinasyonları, (hidroksiklorokin, retinoid, kortikosteroid, C vitamini, azelaik asit vs), ikinci basamakta çeşitli soyucu (peeling) ajanlar, üçüncü basamakta ise mezoterapiler, çeşitli lazer ve ışık tedavilerinin uygulandığını belirtti.

  ”GÜNEŞ LEKELERİNDE MUCİZEVİ SONUÇLAR ALINAMAYACAĞININ BİLİNMESİ GEREKİR”

  Güneş lekelerinin hasta açısından en zor dermatolojik sorunlardan biri olduğunu söyleyen Dr. Kübra Esen Salman konuşmasını şöyle sonlandırdı: ”Yaşam kalitesini oldukça etkileyen güneş lekesi tedavisinde sabırlı olmak ve kısa sürede mucizevi sonuçlar alınamayabileceğini bilmek gerekir. Örneğin krem tedavilerinin etkisinin görülmeye başlanması 2 ayı bulabilirken, tedavi 6 ay da sürebilir” dedi. Kremlerin ya da peelinglerin faydasının olabileceği gibi yanlış kullanımlarının ciddi zararlara da neden olabileceğini vurgulayan Dr. Kübra Esen Salman, “Lekeler başarılı olarak tedavi edilse bile güneşten korunulmazsa ya da genetik olarak lekelenmeye yatkınlık varsa tekrarlayabilir. Bu nedenle mutlaka dermatoloğun kontrolünde cilt tipine uygun tedavilerle ilerlenmeli”

  Sıcaklıklar alarm veriyor! Uzmanlardan önemli uyarı!

  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ