21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Göz damlası orucu bozar mı?

  Her yıl olduğu gibi Ramazan ayının gelmesiyle orucu bozan şeyler en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Prof. Dr. Hüsnü Güzel, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı fetvada, göz damlasının orucu bozmadığını söylediğini hatırlattı ve Ramazan ayında göz sağlığının ihmal edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

  Dünyagöz Etiler hastanesinde görev yapan Prof. Dr. Hüsnü Güzel, göz damlasının orucu bozmadığını hatırlattı ve göz sağlığı tedavisi devam eden veya göz sağlığına dair problem yaşayan hastaların Ramazan ayında da tedavisini ihmal edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

  Prof. Dr. Hüsnü Güzel, Ramazan ayında tedavinin yarım kalmaması ve daha büyük sıkıntılara yol açmaması için tedavinin hiçbir şekilde aksatılmaması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Güzel, “Çünkü her hastalığın tedavisinde olduğu gibi göz rahatsızlıkları tedavisinde de süreklilik çok önemlidir.” dedi.

  Prof. Dr. Hüsnü Güzel
  Prof. Dr. Hüsnü Güzel

  “İnsan vücudunda kendini yenilemeyen tek oran gözdür”

  İnsan vücudunda kendisini yenilemeyen tek organın göz olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Güzel, bu yüzden hem erken teşhis hem de teşhis sonrasında sürekli ve doğru tedavinin kritik önem taşıdığını kaydetti.

  Güzel, “Ramazan ayının gelmesiyle birlikte göz hastalıklarının tedavisi kesinlikle ihmale gelmemeli ve tedaviye devam edilmelidir” ifadelerini kullandı.

  “Göz damlası orucu bozmaz”

  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, göze damlatılan ilaç miktarının çok az olduğunu ve bunun bir kısmının da gözün kırpılmasıyla dışarıya atıldığının vurgulandığı fetvada ise “Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz” denildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ