28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Felç hastalarında belirtiler 10 yıl önce çıkıyor!

  Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre, felç hastalarında belirtiler 10 yıl önce zihinsel ve bilişsel gerileme ile birlikte ortaya çıkıyor.

  Hollanda’da yapılan son araştırma felç hastalığı ile ilgili önemli dönüm noktalarından biri. Uzmanlar, felç hastalığının erken tespit edilmesinin felç riskini önleyebileceğini belirtiyor.

  Yapılan araştırmaya göre felç hastaları yıllar öncesinden bazı belirtiler gösteriyor. Bu belirtiler arasında hızlı bir zihinsel ve bilişsel gerileme yer alıyor. Ayrıca hesap yapma ve yemek pişirme gibi günlük işlerini yerine getirme becerilerinde azalma yaşanıyor.

  Felç hastalarında belirtiler 10 yıl önce çıkıyor!

  28 YIL BOYUNCA 14 BİN KİŞİ İNCELENDİ

  NTV’nin aktardığına göre, Rotterdam’daki Erasmus MC Üniversitesi’nden araştırmacılar, 28 yıl boyunca gözlemlenen 14 bin 712 kişinin verilerini inceledi. Her biri, çalışmanın başlangıcında ve birkaç yılda bir, bazı zihinsel ve fiziksel testlere tabi tutuldu.

  Testler, hafıza testleri, sözel akıcılık, yemek pişirme, temizlik ve mali durumlarını yönetme yeteneklerinin bir değerlendirmesini içeriyordu. Çalışma süresi boyunca, 1662 katılımcı ortalama 80 yaşında ilk kez felç geçirdi.

  Felç hastalarında belirtiler 10 yıl önce çıkıyor!

  KİMLER RİSK ALTINDA?

  Sonuçlarda, felç geçirenler ile geçirmeyen arasında 10 yıl öncesine ilişkin büyük farklar olduğu görüldü. Temel ve ileri düzey günlük görevleri yerine getirme becerilerindeki farklılıklar, felçten iki ile üç yıl önce ortaya çıktı.

  Bununla birlikte, kadınların, daha az akademik niteliklere sahip kişilerin ve alzheimer hastalığı ile ilişkili bir gene sahip olanların yüksek felç riski altında olduğu açıklandı.

  Çalışmanın yazarlarından Alis Heshmatollah, “Bulgularımız, gelecekteki felç hastalarının akut olaydan 10 yıl öncesine kontrollerden sapmaya başladığını gösterdi, bu da bilişsel ve fonksiyonel gerileme yaşayan bireylerin daha yüksek inme riski altında olduğunu ve olası felç adayları olduğunu gösteriyor” dedi.

  Felç hastalarında belirtiler 10 yıl önce çıkıyor!

  TÜRKİYE’DE HER YIL 250 BİN KİŞİ FELÇ OLUYOR

  Öte yandan Türkiye’de her yıl 250 bin kişinin felç geçirdiği ifade ediliyor. Önlem alınmadığında hayati risk taşıyan felç erken alınan tedbirlerle önlenebiliyor.

  Bulguların beyinde yıllar öncesinden zararlı fiziksel değişikliklerin meydana geldiğini gösterdiğini söyleyen Dr Heshmatullah, ”Felç öncesi biliş ve günlük işlevsellikteki hızlanan düşüş, gelecekte felç geçirecek bireylerin, akut olaydan yıllar önce, serebral küçük damar hastalığı, nörodejenerasyon ve iltihaplanma gibi intraserebral hasar birikmesinden muzdarip olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!

  Karlı havalarda kırık vakaları arttı, yanlış müdahelede felç riski

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ