23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  FDA’da Alzheimer ilacı protestosu! Üç uzman istifa etti

  7 Haziran'da Alzheimer'ın tedavisi için geliştirilen Aduhelm isimli ilacın ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanması büyük krize sebep oldu.

  İlacın onaylanmasına itiraz eden 3 uzman istifa etti. FDA neden ilacı onayladı? Danışma kurulundan uzmanlar neden istifa etti? Detaylar haberimizde…

  18 yılın ardından onay verilen Aduhelm isimli ilacın onaylanması Alzheimer hastaları için büyük umut olmuştu. Ancak FDA’nın onay vermesine itiraz ederek istifa eden üç uzman konu ile ilgili şüphelerin artmasına sebep oldu.

  11 ÜYEDEN 10’U HAYIR DEDİ

  3 FDA danışma kurulu üyesinin istifası büyük deprem etkisi yarattı. Bu üyelerin açıklamalarında da ilaçla ilgili klinik testlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucu çoğunluğun ret kararı verdiği buna rağmen ilacın onaylanmasının hayal kırıklığı yarattığı ifade edildi.

  FDA danışma kurulu, Aduhelm’in bilişsel gerilemeyi yavaşlatmadığı sonuca vardı. İlacın bilişsel gerilemeyi yavaşlatmadığı gibi beyinde şişme ve kanama gibi çok ciddi yan etkilere yol açabileceği belirtildi. Komitenin 11 üyesinden 10’u ilaçla ilgili ret oyu kullanırken, bir üye de kararsız olduğunu ifade etti.

  Alzheimer hastalarına ayda bir kez damar yoluyla verilecek ilacın yıllık fiyatının 56 bin dolar olacağı kamuoyu ile paylaşılmıştı. İlacın yüksek fiyatının yanı sıra tedavi öncesi hastaların takibi ve olası yan etkiler nedeniyle gerekecek düzenli MR tetkikleri de tedavi masraflarının artmasına yol açacak diğer faktörler olarak sıralandı. Öte yandan komiteden itiraz eden uzmanların açıklamalarında da ilacın fiyatının yüksk olduğu vurgulandı.

  Maden suyu tüketimi Alzheimer’a karşı koruyor

  ”İşlenmiş et Alzheimer riskini yüzde 44 artırıyor”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ