17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Fazla kilolara ameliyatsız çözüm: Mide botoksu

  Mide botoksu son zamanlarda fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem olarak uygulanıyor. Uygulama kolaylığı, yan etkisinin olmaması ve kişinin günlük hayatına aynı gün içinde dönebilmesi mide botoksunun rağbet görmesinde etkili oluyor.

  Mide botoksu uygulanan kişi, mide kasları yavaşladığı için uzun süre kendini tok hissediyor ve iştahı azalıyor böylelikle de kilo vermeye başlıyor. 16-65 yaş aralığında olanlara uygulanabilecek olan mide botoksu için kişinin sinir kas hastalığının da bulunmaması gerekiyor.

  BOTOKS NEDİR?

  Botulinum toksini yani halk arasındaki adıyla Botoks, clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller ve etkisini gösterir.

  MİDE BOTOKSU NEDİR?

  Mide botoksu son zamanlarda uygulanmaya başlanan bir kilo verdirme yöntemidir. Ancak bu işlem bir obezite ameliyatı değildir. Mide botoksunda mideye botulinum toksinleri uygulanır. Böylece mide kaslarının daha yavaş çalışır ve iştahın azalmasına yol açar. Mide botoksu uygulaması ile hastalar daha kısa sürede ve daha az yan etkiyle fazla kilolarından kurtulabilirler.

  Mide botoksu uygulaması yapılan bir kişinin midenin kasları zayıflar ve kişi kendini yemekten sonra çok daha uzun süre tok hisseder. Uzun süre dolu kalan mide içindeki besinleri daha yavaş bir şekilde sindirir. Bu da kişide iştahsızlık yapar ve kısa sürede kilo verilmesini sağlar.

  Fazla kilolara ameliyatsız çözüm: Mide botoksu
  Fazla kilolara ameliyatsız çözüm: Mide botoksu

  KİMLER MİDE BOTOKSU YAPTIRABİLİR?

  Mide botoksu, fazla kilolu olan ve kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bununla birlikte mide botoksu, fazla kiloları olan fakat ameliyat olma durumu olmayan hastalar için uygulanır. Uzun süre spor ve diyet yapmış ancak kilo verememiş kişiler de mide botoksunu tercih edebilir.

  16-65 yaş arasında olan ve vücut kitle indeksi 40’ın altında olan kişilere mide botoksu rahatlıkla uygulanabilir.

  Midesinde gastrit ve ülser gibi rahatsızlığı olanlar bu uygulamayı ancak tedavi sonrası yaptırabilir.

  Aynı zamanda uygulamayı yaptıracak kişinin botilinum toksinine alerjisi ve kas sinir hastalığı olmamalıdır.

  Yani mide botoksu vücut kitle indeksi 25-40 arası, diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireyler için uygun bir seçenektir.

  MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

  Mide botoksu öncesinde kişi midenin boşalması için 8 saat aç kalır, işlem uyutularak (sedasyon altında), endoskopi ünitesinde gerçekleştirilir.

  İşlem sonrasında hastanede yatış gerekmez, kişi aynı gün içinde günlük yaşantısına devam eder. Öncesinde mide muayenesi yapılır ve işlem endoskopik olarak gerçekleştirilir. Midenin belli bölgelerine botoks enjekte edilir. Yaklaşık 20-25 dakika süren işlemden sonra hastalar 1-2 saat gözetim altında tutulur ve aynı gün içerisinde taburcu edilir.

  Mide botoksu işlemi sırasında ve sonrasında acı, ağrı hissedilmez. Bununla birlikte kusma ve buna benzer sağlık problemleri yaşanmaz. Uygulama sonrasında hastaların kısıtlanmasını gerektiren durumlar bulunmaz. Hastalar, aynı gün içinde normal yaşamlarına geri dönebilir ve günlük işlerini yapmaya devam edebilir.

  Fazla kilolara ameliyatsız çözüm: Mide botoksu
  Fazla kilolara ameliyatsız çözüm: Mide botoksu

  MİDE BOTOKSUNUN ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

  İşlemin etkisi hemen ertesi gün görülmeye başlar ve 3-5 günde üst düzeye çıkar.

  Mide botoksunun etkisi ne kadar sürer?

  Mide botoksunun etki süresi yaklaşık 5-6 ay sürer. Ancak gerekli görülürse 2-3 defaya kadar tekrarlanabilen bir işlemdir.

  KİMLERE MİDE BOTOKSU UYGULANMAZ?

  Botilinum toksinine alerjisi olan kişilere,

  Hamile ve emziren kişilere,

  Myastenia Graves gibi kas sinir hastalığı olanlara

  Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilere uygulanmamaktadır.

  MİDE BOTOKSU SONRASI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

  Mide botoksu sonrası, beslenme 2 saat sonra yapılabilir. 4 ay boyunca sebze ve sıvı ağırlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

  Hazır gıdalar ve asitli içecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir.

  Alkol ve sigara tüketimi sınırlandırılmalıdır.

  Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programı uygulanması önerilir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ