24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  ”Estetik gülüşler için porselen lamina tercih ediliyor”

  Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülcan Pirbudak, sosyal medyanın etkisiyle birlikte, güzel gülüşler için porselen laminanın tercih edildiğini belirtti.

  Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülcan Pirbudak, kişiye özel gülüş tasarımında yapılan estetik uygulamalar hakkında önmeli değerlendirmelerde bulundu.

  Gelişen teknoloji ile yeni materyallerin geliştirilmesi hastaların estetik beklentilerinin daha hızlı ve diş dokularına neredeyse hiç zarar vermeyecek şekilde karşılanmasını sağlamakta olduğunu ifade eden Pirbudak, ”Bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD/CAM) teknolojisinin diş hekimliğinde kullanılmaya başlanması ile çok daha hassas ve uyumlu restorasyonların üretimi yapılabilmektedir. Dijital ağız içi tarayıcılarla hastalardan ölçüler alınıp dijital ortamda ağız içi modeller oluşturularak dişler üzerinde yapılacak değişiklikler önceden belirlenip tedavi sonunda hastaların nasıl bir görüntüye sahip olacağı öngörülebilir” diye konuştu.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  Her hastanın yüz ve çene yapısına uygun restorasyonların tasarımının yapıldığını söyleyen Pirbudak, ”Tedavi sonunda hastanın nasıl bir görüntüye sahip olacağı, tedaviye başlamadan önce hazırlanan modellerde belirlenir. Kişiye özel yapılan bu tasarım çeşitli materyaller yardımıyla hasta ağzına aktarılabilir. Bu uygulamalarla, hastalarımız dişleri üzerinde geri dönüşümü olmayan uygulamalar yapılmadan tedavi sonunda nasıl bir görüntüye sahip olacaklarını görme imkânı bulurlar.” ifadelerini kullandı.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”PORSELEN LAMİNALAR İLE DİŞLERİN RENGİ, ŞEKLİ VE BOYUTLARI DEĞİŞTİRİLEBİLİR”

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tür estetik işlemlerin daha kolay olduğunu belirten Dr. Pirbudak, ”Günümüzde gülüş tasarımında zirkonya kronlar, cam seramik kronlar, inley-onley restorasyonlar, laminate veneer restorasyonlar, oklüzal veneer restorasyonlar sıklıkla kullanılmaktadır. Laminate veneer restorasyonlar (porselen laminalar) halk arasında yaprak porselen olarak da bilinirler. Dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanan çok ince ve estetik restorasyonlardır. Porselen laminalar ile dişlerin rengi, şekli ve boyutları değiştirilebilir, dişler arasındaki boşluklar doldurulabilir” dedi.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”PORSELEN LAMİNA ESTETİK ÖZELLİKLERİNİ KORUR”

  Hastalara estetik ve fonksiyonel diş tedavileri sunulabildiğini vurgulayan Pirbudak sözlerini şu şekilde sonlandırdı: ”Önemli olan her vakanın dikkatlice muayenesinin yapılması ve yapılan muayenenin sonucunda her hastaya özel doğru tedavi yönteminin doğru materyaller ile uygulanmasıdır. Vakanın durumuna göre dişler üzerinde 0,3-1 mm arasında aşındırma yaparak ya da bazen hiçbir aşındırma yapmadan porselen lamina restorasyonlar uygulanabilir. Dişler üzerinde yapılan aşındırmanın çok az olduğu ya da aşındırma yapılmadığı durumlarda işlemler gerçekleştirilirken anestezi uygulamasına gerek kalmayabilir. Porselen laminaların dişler üzerine yapıştırılmasında özel malzemeler kullanılır. Bu malzemeler ile diş üzerine yapıştırılan laminalar dişler ile bir bütün olur ve bu ince materyallerin dayanıklılıkları artar. Hastanın durumuna göre uygun materyalden üretilen ve doğru yöntemler ile uygulanan porselen lamina restorasyonlar zamanla renk değişimine uğramaz ve estetik özelliklerini korurlar.”

  Pandemiye rağmen diş tedavisi için Türkiye’yi seçtiler

  Disleksi nasıl anlaşılır? Disleksi tedavisi var mı? İşte belirtileri…

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ