27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Düzensiz beslenme ve sigara gastrit sebebi

  Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, düzensiz beslenen ve sigara içen kişilerde daha sık gastrit görüldüğünün söyledi.

  Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, ”Gastrit belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Düzensiz beslenen, sigara içen kişilerde ve yaşam tarzında stres olan ve panik sorunu yaşayan kişilerde gastrit hastalığı daha sık görülüyor. Düzenli ve sağlıklı beslenme, stresten uzak bir yaşam ve egzersiz hastalığın iyileşmesine destek oluyor” açıklamasında bulundu.

  Gastritin oluşmasına sebebp olan en büyük etkenin ‘helikobakter pylori’ adı verilen bir enfeksiyon ajanı olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, ”Gastritin oluşum nedenlerinden biri olan helicobakter pylori, kişilerin vücuduna girdiği andan itibaren gastrit oluşumuna zemin hazırlayıp ileride ciddi tehlikelere yol açabilir. Çevresel etkenler, beslenme ve yaşam tarzı hastalığın gelişmesinde önemli rol oynuyor. Genel olarak bakteriyel enfeksiyon sonucunda oluşan gastrit, düzenli ve kontrol altında alınan antibiyotik ile düzelebilir” ifadelerini kullandı.

  EN ÇOK GÖRÜLEN 2 BELİRTİ: HAZIMSIZLIK VE MİDE AĞRISI

  Gastritin en büyükiki belirtisinin hazımsızlık ve mide ağrısı olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, ”Çoğunlukla gastrit şikâyeti ile hastaneye gelen hastalarda mide bulantısı, ağza gelen acı su ve kusma gibi belirtiler olduğu ifade edilir. Her hastanın belirtisinin farklı olabileceği unutulmamalı” şeklinde konuştu.

  ”TANI İÇİN GASTROENTEROLOJİ UZMANINA GÖRÜNÜLMESİ YETERLİ”

  Hastalığın tanısı için bir genel cerrahi uzmanına ya da gastroenteroloji uzmanına görünmenin yeterli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Hastalığın tanısını koyabilmek için uzman doktorun muayenede hastalığın hikâyesini dinlemesi yeterli olabilir. İlk muayenede hastalığın tanısı koyulmamış ise endoskopi tekniğine başvurulabilir. Endoskopi çoğunlukla 40 yaşı üstü kişilerde tercih ediliyor. Gençlerde görülen gastrit sorunu ilk muayene de anlaşılıp ilaç tedavisine başlanılıp ilaç verilir, midede yer alan ve gastrit sorununun oluşmasına neden olan asitler azaltılmaya çalışılır” dedi.

  GASTRİT İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Gastrit tedavi yöntemlerine değinen Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, ”Eğer hastalığın oluşumuna mide asitleri yol açıyor ise midede bulunan asitleri gidermek için kişiye öncelikle ilaç verilir. Verilen bu ilaç ile mide asidi giderilmeye çalışır. Eğer gastrit oluşumuna helicobakter pylori bakterisi yol açıyor ise kişiye en az 2 tane farklı antibiyotik takviyesi ve sadece iki hafta kullanılması gereken ilaç önerilir. Gastrit sorunu olan kişi eğer kan sulandırıcı ve anti romatizmal ilaçlar kullanıyorsa, bu ilaçları bırakması gerekir veya kullanım gerekliliği tekrar gözden geçirebilir” açıklamasında bulundu.

  Karın şişkinliği yaşayanlar bu uyarılara kulak verin!

  Fazla kilolara ameliyatsız çözüm: Mide botoksu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ