19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Dünyadaki bir ilk: Üç penisle dünyaya gelen bebek ameliyat edildi

  Irak’ın Musul kentinde geçtiğimiz sene 3 penisle dünyaya gelen bebek ameliyat edildi. Doktorlar ise vakanın dünya üstünde bir ilk olduğu görüşünde.

  Irak’ın Musul kentine bağlı Duhok kasabasında geçtiğimiz yıl 3 penisli bir bebek doğdu. Doktorlar “diphallia” denilen bir sendromla dünyaya gözlerini açan bebeğin işlevsel olmayan 1 ve 2 cm uzunluğundaki iki penisin cerrahi operasyonla alındığını aktardı.

  Dünyaya üç penisle gelen bebeğin bir ilk olduğu tahmin görüşünde. Ameliyatı gerçekleştiren ürologlar, operasyonla çıkarılan fazla penislerin idrarın geçtiği tüpe bağlı olmadığını ve ameliyatın en iyi tercih olduğuna karar verdi.

  Bebeğin kimliği açıklanmazken, geçtiğimiz yıl 3 aylık olduğu dönemde doktorlar vakaya ilişkin tıbbi makale yayınladı. Uzmanlar, her beş ile altı milyon erkek çocuktan birinin birden fazla penisle dünyaya geldiğine dikkat çekerken, dünya genelinde kaydedilen yaklaşık 100 diphallia sendromunda birinin iki penisli vaka olduğunu söyledi.

  Dünyada bir ilk olduğu düşünülüyor

  International Journal of Surgery Case Reports’ta yer alan vaka raporuna göre Iraklı çocuk, ilk üç penis (triphallia) hastası olduğu ifade edildi. Raporun yazarı Dr. Şakir Saleem Jabali’ye göre operasyondan 1 yıl sonra yapılan kontrolde bebekte bir sorunun tespit edilmediği belirtildi. Konuya dair açıklama yapan Dr Jabali, “Tahminimize göre, üç penis veya triphallia ile bildirilen ilk vakadır” ifadelerini kullandı.

  Kanser aşısı çalışmalarında gelişme: Bir yıl içinde insan çalışmalarına başlanacak

  Boğaziçi’nden derin doku kanserleri için yeni tedavi yöntemi

  Pankreas kanseri tedavisi için Boğaziçi’nden nano ilaç

  Pandemi döneminde lenf ve kan kanseri hastalarına öneriler

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ