27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Doktorlar ‘kesebiliriz’ dedi ama şimdi kolunu kullanabiliyor

  İş kazası geçiren 52 yaşındaki Hayrinnaz Batmaz, doktorların ''kolunu kesebiliriz'' demesine rağmen pes etmedi ve şimdi kolunu kullanıyor.

  İstanbul’da çalıştığı bir firmada iş kazası geçiren Hayrinnaz Batmaz, kullandığı forklift aracında geçirdiği kaza sonrası soluğu hastanede aldı. Kolunun kemikleri kırılan ve deri bütünlüğü bozulan Batmaz’a doktorlar ”kolunu kesebiliriz” dedi ama o pes etmedi. Batmaz 2 aylık tedavi sonrası şu an kolunu kullanabiliyor.

  İstanbul’da yaşayan Hayrinnaz Batmaz, 2 ay önce geçirdiği iş kazası sonrası kolunu kaybetmekle karşı karşıya kaldı. Fabrikada kullandığı forklift aracına kolu sıkışan talihsiz adam, kanlar içinde hastaneye koştu. Yaşadığı korku dolu anları anlatan Hayrinnaz Batmaz, “O anda hiçbir şey hissedemedim. Sadece ‘kolum gitti’ diyebildim. Apar topar hastaneye getirdiler. Burada kolumun tam durumunu bilmiyordum. Tek söylediğim şey ‘kolumu kurtarabilir miyiz’ oldu. ‘Kesin bir şey söyleyemeyiz ama kolunun kesilme ihtimali var’ dediler” dedi.

  ”İKİ AMELİYAT GEÇİRDİM”

  2 aylık zorlu bir tedavi süreci geçirdiğini belirten Batmaz, ”Şu anda fizik tedavi sürecim de devam ediyor, çok şükür iyiyim. Hastaneye geldiğimde umutsuz bir durumum vardı. O umutsuzluğu hocamızın sayesinde atlattık. Daha da iyi olacağımı düşünüyorum. Kolum günden güne toparladı. İki ameliyat geçirdim, platin takıldı. Daha da ilerliyorum” diye konuştu.

  KOLU MİKROCERRAHİ İLE ONARILDI

  Batmaz’ın ameliyatını gerçekleştiren Emsey Hospital’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ şunları söyledi: ”Hastamız bize ilk geldiğinde ön kolunda kaza nedeniyle gelişen bir dolaşım sıkıntısı ve çok parçalı kırık ve görsel olarak da bütünlüğü bozulmuş bir ön kol vardı. Hasta bu şekilde birkaç merkeze başvurmuş. Hastanın kolu için yapılacak bir şeyin olmadığı ve kesilmesi gerektiği söylenmiş. Acil şartlarda hastayı ameliyata aldık ve ilk etapta eksik kalan birkaç parça vardı onları hastanın leğen kemiğinden parça alarak toparladık. Daha sonra mikrocerrahi yöntemiyle damarlarını onardıktan sonra kolun dolaşımının var olduğunu görüp diğer kemik için geçici bir tespit yapıp kolun kurtarılmasına yönelik ameliyatını gerçekleştirdik. Çok parçalı kemikler yavaş yavaş kaynamaya başladı. Bu tabii kolun hareketine imkan sağladı. Kolun eski fonksiyonunun kazanılması için fizik tedavi sürecine girilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

  Bu v.b. kazalarda erken müdahalenin hayati önem taşıdığını söyleyen Op. Dr. Yiğit Erdağ, “Bizim için her zaman önemli olan canlı bir koldan ziyade fonksiyonel ve canlı bir kol olması. Sadece kolun damarını onarmaktan ziyade tendonu, damarı, siniri ve fonksiyon görecek kemiği de onarmak gerekiyor. Biraz kompleks bir iş ama uygun bir merkezde erken bir başvuru ile böyle bir yaralanma kolu kaybetmeden sonuçlanabilir” diyerek konuşmasını noktalandırdı.

  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapılıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ