16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Doç. Dr. Bakırcıoğlu: mRNA tekniği sperm yokluğuna bağlı kısırlığa çare olabilir

  Üroloji ve Üreme Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu Covid-19 ile dünya gündemine oturan mRNA aşılarının, sperm yokluğuna bağlı infertil erkeklere çare olabileceğini gösterdiğini kaydetti.

  Üroloji ve Üreme Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu’nun sperm yokluğuna bağlı kısırlık (infertilite) sorunu olan 246 erkek hastayı incelediği araştırması sonucunda anne babası birinci dereceden akraba olan erkeklerin 3/1’inde bu sorunun olduğu ortaya çıktı. Çalışma Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin dergisinde de yayınlandı.

  Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon çift, kısırlık (infertilite) sebebiyle bebek sahibi olamıyor. İnfertilitenin 3/1’i erkeğe bağlı sebeplerle ortaya çıkıyor. Erkek infertilitesinin %10 ila 15’i, azospermi denilen sperm yokluğu sebebiyle meydana geliyor. Fakat azospermisi olan erkeklerin yüzde 50’sinde sebep tam olarak bilinemiyor.

  Üroloji ve Üreme Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, 15 yıllık klinik gözlemleri sonucu azospermi sorununun en çok, anne babası 1. derecede akraba (kuzen) olan erkeklerde olduğunu fark etmesi üzerine bir araştırma yapmaya karar verdiğini söyledi.

  Toplumda sperm yokluğu olan erkeklerin oranının %1 civarında olduğunu aktaran Bakırcıoğlu, fakat azospermi yani sperm yokluğunun, tüm infertil erkeklerin %10 ila 15’inde görüldüğünü belirtti.

  “Bu erkeklerin de yaklaşık yüzde 50’sinde altta yatan sebebi ortaya koyamıyoruz.” Diyen Bakırcıoğlu “Bu çalışmaya o yüzden başladık. Altta yatan sebepleri araştırırken, Türkiye’de akraba evliliği olan erkeklerin, yani annesi babası akraba olan azospermik erkeklerin çoğunlukta olduğunu fark ettim. Bu gözlemim de yaklaşık 15 yıllık klinik deneyimlerime dayanıyor. Bunun üzerine geriye dönük bir çalışma yaptık ve 246 tane nedeni bilinmeyen azospermi sorunu olan erkek hastalarımızdaki akraba evliliği oranına baktık. 81 erkeğin, yani yaklaşık 3 erkekten 1’inin anne babasının yakın, akraba kuzen derecesinde yakın akraba olduğunu gördük” şeklinde konuştu.

  KARDEŞLERDE DE AYNI SORUNUN ÇIKMA İHTİMALİ 3 KAT ARTIYOR

  Daha sonra bu hastaların klinik verilerini de aaliz ettiklerii kaydeden Doç. Dr. Bakırcıoğlu, dünyada ilk kez annesi babası akraba olan erkeklerle olmayanlar arasında da klinik farklılıklar olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

  Genetik faktörlere bağlı olarak oluşan sperm yokluğunu ortaya çıkaran mekanizmanın klinik olarak farklılığını da aktaran Doç. Dr. Bakırcıoğlu, “Örneğin bu kişilerin testis boyutları ve hormonları normal seviyelerde, testisten aldığımız örneklerde de spermler belli bir döneme kadar gelişiyor. Fakat çoğunlukla mayoz bölünme dediğimiz spermatit seviyesinde duraklama gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu verileri de dünyada ilk defa ortaya koymuş olduk. Çalışmamız Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin dergisinde de er aldı. Gördüğümüz bir diğer özellik de anne babası akraba olan ailelerde, birden çok çocukta infertilite problemi ortaya çıkma ihtimali 3 kat daha fazla. Yani tek birden fazla kardeşte azospermiye bağlı kısırlık gelişme ihtimali 3 kat daha yüksek. Ailede başka birinde olması da gerekmiyor. Bazen ailede hiç görülmediği halde tek bir çiftin çocuklarında da ortaya çıkabiliyor” dedi.

  “AKRABA EVLİLİĞİ  YALNIZCA GENETİK HASTALIKLARA DEĞİL, KISIRLIĞA DA DAVETİYE”

  Doç. Dr. Bakırcıoğlu, bu çalışmayla, ülkemizde oldukça yaygın görülen akraba evliliklerinin genetik bozukluklara bağlı diğer nadir hastalıkların görülme sıklığını çoğalttığı gibi, üreme sağlığını da olumsuz etkilediğinin ispatlandığına dikkat çekti.

  “Akraba evliliğinin sadece nadir ve genetik hastalıklar açısından değil üreme sağlığında, kısırlıkla ilgili sorunlara da yol açabildiğini üzerine basarak ifade etmek isterim.” diyen Bakırcıoğlu, Batı toplumlarında akraba evliliğini çok nadir görülür veya hiç görülmüyor. Ancak bizim toplumumuzda sosyokültürel kültürel olarak yüz yıllardır var olan bir gerçeklik bu. Bizim çalışmamız bunu ilk defa gösteren çalışmalardan bir tanesi. Aynı zamanda da dünyada ilk defa, akraba evliliği sonucu doğan infertil erkeklerin, akraba evliliği sonucunda doğmayanlardan farklı (klinik) yapıda olduğunu gösteren de ilk çalışma.” dedi.

  “NEDENİN ORTAYA KONMASIYLA, TEDAVİYİ DE BERABERİNDE GETİRECEK”

  Sperm azlığı yaşayan erkeklerde, var olan spermleri kullanarak tüp bebek yöntemleri ile bebek sahibi olabildiklerini kaydeden Doç. Dr. Bakırcıoğlu, bu çalışma ile nedenlerden birinin ortaya konmasının, tedavi açısından da yeni fırsatlar doğurabileceğini söyledi.

  Doç. Dr. Bakırcıoğlu, tüp bebek yöntemlerinin de bir bölüm çiftlere yardımcı olduğunu kaydetti ve  “Azospermik erkeklerde hiç sperm bulunmuyor. Eğer altta genetik bir sebep yatıyorsa, bunları bugün için düzeltme şansımız yok. Bazılarında da sperm bulma başarısı gösteremeyebiliyoruz. Ancak eğer altta yatan genetik sebebi düzeltebilirsek, belki bu durumda olan erkeklerden de sperm elde etmek kolaylaşacak ve yeni bir takım tedavi yöntemleri ortaya çıkacak. Altta yatan sebebi bulmamız, hem bunun çözümü için, tedavileri için bize yeni olanaklar sunacak, hem de belki de menide hiç spermi olmayan erkeklerin ameliyat olmadan da belki bir takım testlerle (menide veya kanda bakılan testlerle) (gelişmemiş) sperm varlığını önceden anlayabilme şansı elde edeceğiz. Eğer genetik bir faktör varsa, altta yatan bir gen mutasyonu varsa, bunu öğrenmemiz belki yeni tedavi yöntemlerini de getirecek. Örneğin messenger RNA tekniği ile bunları düzeltmemiz ve hücrelerin, o bozulmuş olan genini fonksiyonunu yerine getirmemizi sağlayacak” ifadelerini kullandı.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ