14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Diyet takviyesi kullananlarda karaciğer hasarında ciddi artış yaşanıyor!

  Avustralya'da yapılan araştırmaya göre diyet takviyleri kararciğer üzerinde ciddi hasarlara yol açıyor.

  Uzmanların yaptığı 11 yıllık hasta kayıtları üzerinde geriye dönük yaptıkları analiz araştırmasına göre; bitkisel ve diyet takviyeleri kullanan kişilerde meydana gelen karaciğer hasarında ciddi artış gözlemlendi.

  3 günde 2 kilo verdiren yaz diyeti

  Bu takviyelerin özellikle kas büyümesini veya kilo kaybını hızlandırmak için kullanıldığı ve bazı vakalarda karaciğer hasarının şiddetli olması nedeniyle hastaların yaşamak için karaciğer nakline ihtiyaç duyduğu belirtildi.

  3 günde 2 kilo verdiren yaz diyeti

  Avustralya’nın hakemli tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, başkent Sydney’de bulunan Royal Prince Alfred Hastanesi’nin karaciğer hastalıkları merkezine 2009 ila 2020 yılları arasında yatan hastalarda bitkisel ve diyet takviyeleri kaynaklı karaciğer hasarında artış tespit edildi. Bilim insanları, bazı hastalarda ise meydana gelen karaciğer hasarının büyük olması sebebiyle karaciğer nakline ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

  ORGAN NAKLİNE KADAR GİDEBİLİYOR

  Araştırma sonucuna göre zararlı takviyelerin başında yüzde 19.28 oranında antibiyotikler bulunurken ikinci sırada yüzde 15.22 oranıyla bitkisel ve diyet takviyeleri yer aldı.

  Sputnik’in aktardığına göre, parasetamol ve antibiyotiklerden kaynaklanan karaciğer hasarının yaygın olduğunu ifade eden bilim insanları, bitkisel ve diyet takviyesi sebebiyle karaciğer hasarı yaşayanların organ nakline kadar giden kötüleşme yaşadığı vurgulandı. Bahsi geçen diyet takviyelerinin çoğunlukla kas geliştirme ve zayıflama takviyeleri olduğu belirtildi.

  Doğru gıda takviyesi bilgileri “Tavsiyen Eczanede”

  Koronavirüsten koruyan beslenme reçetesi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ