19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Ramazan’da diyabetliler için önemli uyarılar

  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fulya Akın Ramazan ayında oruç tutmak isteyen diyabet hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Kimlerin oruç tutabileceği ve tutamayacakları konusunda bilgi verdi.

  Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’de görev yapan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fulya Akın, Tip 1 diyabetliler ve insülin veya insülin salgısını artıran hap kullananların kişilerin oruç tutmaması gerektiği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Akın, “Kişinin şekeri gün içinde 60’ın altına düşüyor ya da 300’ün üzerine çıkıyorsa orucu bırakması gerekir” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Fulya Akın
  Prof. Dr. Fulya Akın

  Kimler oruç tutmamalı?

  Tip 1 diyabetliler, insülin veya insülin salgısını artıran hap kullanan kişilerin oruç tutamayacağının altını çizen Prof. Dr. Fulya Akın, bununla birlikte son üç ay içindeki kan şekeri ayarı bozuk olanların da mümkünse oruç tutmaması yönünde tavsiye verdi.

  Akın, ancak kişinin değerlerinin stabil olduğu ve böbrek, kalp damar hastalığı, sinir hastalığı, kan şekeri düşüklüğünü fark edemeyecek nöropati gibi diyabete eşlik eden herhangi başka bir hastalık olmadığı durumlarda oruç tutabileceğini belirtti.

  En ciddi sağlık sorununun kan şekeri ayarının bozulması

  Kan şekeri ayarındaki bozulmanın hayati risk taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Akın, diyabet hastalarında görülen en ciddi sağlık sorununun kan şekeri ayarının bozulması olduğunun altını çizdi.

  Oruç sırasında kan şekerinin yükselebileceği veya düşebileceğini belirten Akın, bu kişilerde sıvı kaybı yanabileceğini ve damar pıhtılaşması sorununun açığa çıkabileceğini kaydetti.

  Prof. Dr. Akın, “3 aylık kan şekeri ortalaması HbA1c, 6.5’un altındaysa, kişi son 3 ay içinde kan şekeri düşmesi veya yükselmesi sebebiyle hastaneye başvurmamışsa, böbrek problemi, kalp ve damar hastalığı ve sinir hasarı yoksa bu kişiler hekim değerlendirmesi sonucu oruç tutabilirler. Bunların oruç tutmalarında sakınca olmaz. Şeker ayarının, insülin seviyelerinin ve beslenme planının iyi olduğunu kişiler doktorlarından izin alarak teyit etmeliler.” ifadelerini kullandı.

  Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Uzman isimden diyabetliler için önemli uyarılar
  Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Uzman isimden diyabetliler için önemli uyarılar

  Açlık şekerinin 80 ile 130 arasında olması gerekir

  Tedbir almadan oruç tutanlarda ani şeker düşmesi görülebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Akın, hipoglisemi adı verilen kan şekerinin düşmesinin çok önemli bir olay olduğuna işaret etti.

  “Kişiyi komaya kadar götürebilir.” diyen Prof. Dr. Akın, “Şeker düşmesinde terleme, fenalık hissi, ellerde titreme, kendini kötü hissetme, çarpıntı ve bilinç kaybına kadar giden durumlar olur. Kişilerin gün içinde şeker ölçümünü yapabilmeleri gerekiyor. Eğer kan şekeri ölçüm cihazları varsa gün içerisinde şekerleri 60’ın altına düşmüşse orucu bırakmaları gerekir. Kan şekerleri 300’ün üzerine çıkıyorsa yine orucu bırakmaları gerekecektir. Açlık şekerinin 80 ile 130 arasında olması gerekir. Tokluğun da 180’i geçmemesi idealdir. 60’ın altına indiği zaman ise geri dönüşümü olmayan olaylar çıkar” uyarısında bulundu.

  Türkiye’de 11 milyon diyabetli var

  Gizli şeker denilen insülin direncinin toplumda çok sık rastlandığını aktaran Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fulya Akın, Türkiye’de 11 milyon diyabetli olduğunu gizli şeker hastası sayısının da ondan daha fazla olduğunu ifade etti.

  Gizli şeker olan kişilerde özellikle şekerli gıdalara karşı düşkünlük, yemeklerden sonra halsizlik ve uyku hali olduğunu belirten Akın, bu tarz kişileri değerlendirip diyet ve ilaç vererek bir de egzersiz yaptırarak takip ettiklerini dile getirdi.

  Prof. Dr. Akın, bu kişilerde açlığa tahammülsüzlük varsa, çok aç kaldıklarında şekerleri düşüyorsa oruç tutmalarını önermiyoruz. Genellikle ilaçla çok iyi kontrol altına aldığımız hastalar var” şeklinde konuştu.

  Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Uzman isimden diyabetliler için önemli uyarılar
  Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Uzman isimden diyabetliler için önemli uyarılar

  Güllaç, sütlaç, muhallebi, dondurma önerisi

  Diyabetlilere Ramazan ayının vazgeçilmezi olan tatlılardan uzak durması konusunda uyaran Prof. Dr. Fulya Akın, insülin direnci olanların şekerli, şerbetli tatlıları tüketmemesi gerektiğini söyledi.

  Diyabet hastalarının şerbetli ve şekerli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmeleri yönünde öneride bulunan Akın, 1 porsiyon meyvenin de yeterli olacağını kaydetti.

  Meyvenin de iftardan 2 saat sonra tüketilmesini tavsiye eden Prof. Dr. Akın, güllaç, sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi sütlü tatlı tüketimini önerdiklerini dile getirdi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ