24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  ”Dişlerdeki estetik görünüm sosyal ilişkileri de etkiliyor”

  Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, dişlerin ideal bir gülüşe sahip olmasının estetik açıdan önemli olduğunu vurguladı.

  Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, ”Dişlerin rengi, şekli, boyutu, konumu ve dizilimindeki simetri, düzen ve uyum ideal özelliklere sahip bir gülümseme ve estetik görünüm, kişinin özgüvenli ve mutlu hissetmesini sağlar, iş ve sosyal ilişkilerindeki başarısını etkiler” dedi.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  DOĞAL DİŞLE KUSURSUZ UYUM: MİNİMAL İNVAZİV

  Diş estetiğindeki popüler uygulamalara da değinen Bal, ”Renk, şekil, boyut, konum ve dizilim olarak örneklenen unsurlardaki asimetri, bozukluk veya dengesizlikleri düzeltmeye, gülümsemeyi ideal standartlara ulaştırmaya ve genel görünümü iyileştirmeye odaklanır. Bu uygulamalar basit sorunların varlığında doğal dişle kusursuz bir şekilde uyum sağlayan minimal invaziv işlemler ile yapılabileceği gibi daha ileri seviyede hasar görmüş bir dişin varlığında daha karmaşık prosedürleri de içerebilir. Hatta bazen disiplinler arası planlamaları da içerebilir. En yaygın tedavilerden biri dişlerin boyutundaki, şeklindeki, rengindeki kusurları düzeltmek için dişlerin ön kısmına yerleştirilen restoratif uygulamalardır” ifadelerini kullandı.

  Bal ayrıca, şunları söyledi: ”Ciddi şekilde hasar görmüş dişlerin şeklini, işlevini ve rengini eski haline getirmek için kullanılan kuronlar, doğal kök gibi davranarak eksik veya hasarlı dişleri geri kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen implantlar, çapraşık dişleri düzeltmek ve boşlukları kapatmak için yapılan ortodontik uygulamalar gibi oldukça geniş tedavi seçenekleri de hastalarımıza sunulabilmektedir.”

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI MÜMKÜN

  Estetik amaçlı uygulamaların gülüşün iyileştirilmesi için gerekli tedaviyi planlamak ve hasta motivasyonunu artırmak için dijital olarak yapılabilen gülüş tasarımını da kapsayabildiğine dikkat çeken Bal, “Gülüş tasarımı dişlerin şekli, diş etlerinin kenarları, dudaklar ve yüzün şeklinin uyumu da dikkate alınarak kişiye özel yapılan tasarımı ve sonrasında hedeflenen uygulamaların bütününü içerir. Hastanın tüm tedavisi milimetrik hassasiyetle ve en ideal haliyle planlanır. Hem estetik hem de doğal görünen sonuçlar elde etmek için diş, diş etleri ve dudakların hepsinin birlikte analiz edilmesi gerekir. Dişlerin pozisyonunu, boyutunu, oranını, şekli, rengi ve simetrisi estetik unsurları temsil etse de dişlerin dişeti dokuları ve kemik ile ilişkisi de mutlaka değerlendirilmelidir ve tedavi planlaması bu doğrultuda yapılmalıdır” değerendirmesinde bulundu.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”DİŞLERLE YÜZÜN TÜM BİLEŞENLERİ BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI”

  Dişlerle yüzün tüm bileşenlerinin bir bütün olarak dikkate alınması gerektiğini belirten Bal, Bu nedenle estetik uygulamalar planlanırken dudakların analizi, konumu, dişler ile arasındaki ilişkisi ve yüzün şekli, yüksekliği gibi unsurlara yer verilmelidir” hatırlatmasında bulundu.

  Bal son olarak şunları söyledi:

  “Yapılan tedavilerle, kişiye özel estetik unsurlara göre tasarlanmış dişler ile doğal ve sağlıklı görünen aynı zamanda fonksiyonel sonuçların elde edilmesi hedeflenmektedir. Tedavi planlamaları doğal özelliklere uymalı, güncel bilimsel teknikleri içermeli ve hekimin sanatsal becerileri ile birleştirilerek yapılabilecek uygulamalara dayandırılmalıdır. Doğru uygulamaların kişiler üzerinde yaratacağı olumlu psikolojik etkiler ile yaşam kalitesi rahatlıkla artırılabilir.”

  Hamilikte ilk 3 ay diş tedavisine dikkat!

  İçmeden önce iki defa düşünün! Bu içecekler hem dişlere hem sağlığa zararlı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ