14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Diş sıkma hastalığına çene botoksu tedavisi

  Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özge Özdal Zincir, diş sıkma hastalığının yarattığı olumsuz etkilerin çene botoksuyla tedavi edilebileceğini söyledi.

  Diş sıkma hastalığının ağız içi dokulara zarar verdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Özge Özdal Zincir, ”Masseter kasına uygulanan çene botoksu ile bu fazla kuvvet minimalize edilerek çene eklemi üzerindeki baskı azaltılır. Çene botoksu tedavisinin; diş sıkma sorunlarını giderme, çene eklem ağrılarının azaltılması, diş gıcırdatmanın önlenmesi ve masseter kasının hipertrofisine bağlı gelişen çene genişliğinin kare görünüm formundan çıkarılması gibi birçok faydası vardır” diye konuştu.

  ”ÇENE GÖRÜNÜMÜ KARELEŞEBİLİR”

  Masseter kasının büyük olmasının yüzün alt kısmının şeklini değiştirdiğini vurgulayan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nden Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Özge Özdal Zincir, ”Özellikle kadınlarda estetik olarak da endişe verici olabiliyor. Bunun nedeni ise çene görünümün kareleşerek daha erkeksi bir görünüme neden olması. Masseter botoksu, diş sıkmayı sağlayan kaslardan biri olan masseter kasının hacmini azaltır. Estetik olarak çenenin küçülmesine katkı sağlarken diş sıkma ve çene üzerindeki gerginlik sorunlarının da giderilmesine yardımcı olur. Bu uygulama hastanın durumuna ve hekimin tavsiyesine göre belirli aralıklarla uygulanabilir. Çene botoksunun yapım amacı sadece estetik kaygı değil, dişlerin sıkılmasına bağlı zararların giderilmesi, kontrolsüz diş sıkmayı engellemek ve kas kasılmalarına engel olmaktır” değerlendirmesinde bulundu.

  Dr. Özge Özdal Zincir, çene botoksu hakkında şunları söyledi: ”Çene botoksu, kısa bir süre içerisinde ince uçlu iğneler ile masseter kasının içerisine hasta dişlerini sıkarkenki pozisyonda doğru noktalar tespit edilerek ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Çene botoksu ameliyat gerektirmeden uygulanır. Masseter botoksu, zaman içerisinde kasın zayıflaması nedeniyle çene köşelerindeki kare görünüm yerini daha ince ve V görünümüne bırakır.”

  ÇENE BOTOKSUNUN KALICILIĞI 4 – 6 AY SÜRÜYOR

  Çene botoksunun etkisinin 4 – 6 ay sürdüğünü belirten Zincir, ”Dişlerin yüzeyinde aşınma, kırılma gibi birçok hasarı engellemek amacıyla uygulanan bir tedavidir. Çene botoksunun etkisi hastadan hastaya farklılık gösterir. Çene botoksunun tespit edilen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda uygulama ile meydana gelen küçük kızarıklıklar kısa süre içerisinde ortadan kalkar” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

  Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Takıntıya dönüşmemeli

  Hamilikte ilk 3 ay diş tedavisine dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ