21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor

  Uzm. Dr. Ebru Karcı, kolon kanserinde belirtilerin tümörün bulunduğu yere göre değişiklik gösterdiğini belirtti ve en sık görülen kanserler arasında 3. sırada bulunan kalın bağırsak kanseriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Uzm. Dr. Ebru Karcı, halk arasında sıkça görülen kalın bağırsak kanserinin risk faktörleri hakkında konuştu.

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre kalın bağırsak kanserinin kadın ve erkekler arasında 3’üncü sıklıkta görüldüğünü aktaran Dr. Karcı, hastalığın genellikle ileri yaşlarda görüldüğünü ortalama görülme yaşının 63 olduğunu kaydetti.

  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor Hayatım Sağlık
  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor

  Kolorektal kanserin, dünyada olduğu gibi Türkiye’deki tarama programlarında da yer aldığını belirten Karcı, tarama programlarının amacının henüz kansere dönüşmemiş poliplerin ve kanserin erken evrede tespit edilmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

  Dr. Karcı,” Tarama programında 50 ila 70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi, 10 yılda bir kolonoskopi; kolonoskopi yapılamıyorsa 5 yılda bir rektosigmoidoskopi tetkiki önerilir” ifadelerini kullandı.

  Aile öyküsü kanser riskinde belirleyici

  Dr. Karcı, riskli grupta bulunanların taramaya erken dönemde başlaması gerektiğinin altını çizdi ve riskli grupta kimlerin yer alabileceğini anlattı. “Daha önce kolorektal kanser ya da adenomatöz polip tanısı alanlar, Ülseratif Kolit ve Crohn tanısı olanlar, ailesinde polip hikayesi ya da kolorektal kanser olanlar, Lynch Sendromu ya da adenomatöz poliposis (FAP) gibi ailesinde genetik geçişli hastalıkları olanlar yüksek riskli gruplarda yer alır. Bu kişilerde taramaya daha erken yaşta başlanmalıdır.” dedi.

  Kolon kanseri ve beslenme ile ilgili yapılan çalışmalara göre kırmızı et, işlenmiş et (sucuk, sosis, tütsülenmiş et pastırma,) ağırlıklı beslenme, alkol tüketiminin kanser riskinde artışa yol açtığını belirten Dr. Karcı, “Aşırı kilo ya da obezite kolorektal kanser riskini arttırır. Sigara ile ilgili yapılan çalışmalarda kolon kanserinde artışa yol açabileceği düşünülmüştür. Bunun yanında sebze, meyve, baklagiller, balık, tahıl ve tavuk bakımından zengin gıdaları tüketmenin risk oranını azalttığı belirlendi. Haftada yapılan minimum 5 gün 30 dakika ve üzerinde yapılan orta dereceli aktiviteler, düz arazide bisiklete binmek ve tempolu yürüyüş gibi kansere karşı alınabilecek önlemler arasındadır.” ifadelerini kullandı.

  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor Hayatım Sağlık
  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor

  Solda ya da sağdaki tümörlerin belirtileri farklı

  Kolon kanserinde belirtilerin tümörün bulunduğu yere göre değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Dr. Karcı, kolon kanserinin hiçbir belirti vermeden de ortaya çıkabileceğine vurgu yaptı.

  Sol kolon tümörlerinin; dışkı alışkanlığında değişiklik, kanama, kabızlık, bağırsak tıkanması ya da ishal ataklarına yol açabileceğini dile getiren Dr. Karcı, sağ kolon tümörlerinin ise sıklıkla kitle, kansızlık ve kilo kaybı ile belirti verebileceğini ifade etti.

  “Her kanserde olduğu gibi kolon kanserinde de tedavi şeklini belirlemek ve hastalığın gidişatını öğrenmek için önce evresi bulunur.” diyen Dr. Karcı, “Evre 0, kanserin en erken aşamasıdır. Kanser dokusu kolon duvarının en iç katmanı olan mukozanın içinde takip edilir. Endoskopik olarak çıkarılması yeterli olup; ek tedaviye ihtiyaç yoktur. Evre 1’de ise tümör hücreleri kolon duvarı katmanlarından mukozanın altındaki submukoza katmanına ya da daha da ilerleyerek kas tabakasına ulaşmıştır. Ancak herhangi bir lenf bezinde tümör izlenmemiştir. Evre 2’de de kanser hücreleri kolon duvarlarının tüm katmanlarını tutmuş olup çevre dokulara da yayılım gösterebilir. Ama herhangi bir lenf bezinde kanser izlenmez” şeklinde konuştu.

  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor Hayatım Sağlık
  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor

  Tedavi yöntemleri evreye göre uygulanıyor

  3 ve 4’üncü evrelerle ilgili bilgi veren Dr. Karcı,“Evre 3’ün en önemli özelliği kanser dokusunun kolon çevresindeki lenf bezlerinde veya lenf bezlerine yakın dokular içerisinde izleniyor olmasıdır. Evre 4 ise kolon kanserinin son evresidir. Bu evrede kanser lenf bezleri ve kolon dışında diğer organlara da yayılmıştır. Kolon kanserleri her organa yayılım özelliği gösterseler de en sık akciğer ve karaciğere metastaz yapar. Hastalığın evrelerine göre yapılabilecek tedaviler kemoterapi, cerrahi, hedefe yönelik tedaviler, immünoterapi gibi sistemik; hipertermi intraperitoneal kemoterapi, radyoterapi, radyofrekans ablasyon, transarteriyel kemoembolizasyon, hepatik arteryel infüzyon, transarteryel radyoembolizasyon gibi lokal tedaviler olarak sıralanabilir. Erken evre kolon kanserinde tedavi cerrahi ve evresine ya da nüks riskine göre adjuvan dediğimiz pekiştirici kemoterapidir. İleri evre tümörlerde ise ikili ya da üçlü ilaç ile kombinasyon kemoterapisi önerilir. Bu evrede hastalığın yerleşim yeri, tümörün patolojik ve genetik özellikleri değerlendirilerek hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapiler kemoterapi ile kombine ya da tek başına kullanılabilir.

  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor Hayatım Sağlık
  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor

  Hedefe yönelik tedaviler, diğer kanser tedavileri ile beraber kullanılarak kanser hücresinin ölümüne yol açar. Bazı hedefe yönelik tedaviler, büyüme sinyalinin kanser hücresine ulaşmasını engellerken diğerleri kan yoluyla kanser hücresinin beslenmesini azaltır. Bu tedavilere hastanın tümör dokusundaki mutasyon analizine bakılarak kişiye özgü tedaviye karar verilir.” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ