27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Dikkat! Her 3 kişiden birinde görülüyor!

  Yapılan araştırmalara göre her 3 kişiden birinin hayatının bir döneminde cinsel işlev bozukluğu gördüğü belirtildi.

  Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan araştırmalar, cinsel sorunlara sık rastlandığını ve kişileri psikolojik olarak olumsuz etkilediğini söylüyor. Farklı toplumlarda yapılan çalışmalar cinsel işlev bozukluklarının rastlanma sıklığı konusunda birbirine benzer sonuçlar veriyor. Ancak yerel etkenlerle ortaya çıkan bazı farklılıklar da vardır.

  Koronavirüs sertleşme bozukluğu riskini 6 kat artırıyor

  CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞUNUN SEBEPLERİ NELER?

  Türkiye’de küçük yaşlarda başlayan ve sürekli bir cinsel eğitimin olmaması, cinsel bilgi kaynaklarına (okul, öğretmenler, uzmanlar, kitaplar vb. ) yeterli ölçüde ulaşımın sağlanamaması gibi nedenlerle cinsellik alanında ciddi bilgi eksikliği görüldüğünü söyleyen BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Çiğdem Demir; bu bilgi eksikliğinin, sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip olmasına rağmen; çok sayıda bireyin ve çiftin cinsel yaşamlarında sorun yaşamasına, bu nedenle ilişkilerinin bozulmasına neden olabildiğini belirtti.

  Koronavirüs sertleşme bozukluğu riskini 6 kat artırıyor

  BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Çiğdem Demir açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Ülkemizde cinsel sorunların ikinci kaynağı, gelenek ve görenekler, cinselliğe ilişkin önyargı ve tabulardır. Türkiye için cinsel sorunların üçüncü sıklıktaki kaynağı ise psikolojik nedenler ve stres olarak belirlenmiştir.

  Ülkemiz için geçerli bu faktörlerin etkisiyle Türkiye ‘de kadınlarda vajinismus ve cinsel istek bozukluklarının, erkeklerde ise erken boşalma ve cinsel istek bozukluklarının daha yüksek oranda rastlandığı söylenebilir.” dedi.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  CİNSEL TERAPİ YÖNTEMLERİ

  Uzm. Dr. Çiğdem Demir “Cinsel İşlev Bozukluğunun Tedavisi” hakkında şu bilgileri verdi: “Cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar yapabilir.

  Dünyada ve Türkiye’de 1970’lerden beri “Cinsel Terapi “ ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğu başarıyla; cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da büyük ölçüde tedavi edilmektedir. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 seans sürer ama kişi ve çifte göre bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin bir iki yıl sürmesi gereken vakalar da olabilir” diyerek konuşmasını noktaladı.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  Prof. Kadıoğlu: ”Gençler cinsel sağlıklarını yitirmek istemiyorlarsa aşı olmak zorundalar”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ