14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  Bazı beyin tümörleri kötü huylu olabilirken bazıları da iyi huylu olabiliyor. Beyin tümörünün birçok semptomu vardır.

  İşte o semptomlar:

  Tümör semptomları

  OKUMA, KONUŞMA VE YAZMA SORUNLARI

  Serebrumun belirli kısımları, beyinciğin belirli kısımları, temporal lob ve parietal lob gibi bölümlerde ortaya çıkan bir beyin tümörü beynin okuma, konuşma ve yazma bölümlerini etkileyeren bu eylemlerde karışıklık ve zorlanma yaşamanıza neden olabilir.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  BAŞ AĞRISI

  Dayanılmayan ve hayatımızı etkileyecek düzeyde olan baş ağrıları beyin tümörü olan kişilerin yüzde 50’sinin ortak sorunudur. Beyindeki bir tümör, hassas sinirlere ve kan damarlarına baskı uygulayabilir. Bu, yeni baş ağrılarına veya aşağıdakiler gibi eski baş ağrınızda bir değişikliğe neden olabilir:

  Kalıcı ağrınız var, ancak migren gibi değil.

  Sabah ilk kalktığınızda daha çok acıyor.

  Kusma veya yeni nörolojik semptomlar eşlik eder.

  Egzersiz yaptığınızda, öksürdüğünüzde veya pozisyon değiştirdiğinizde daha da kötüleşir.

  Reçetesiz satılan ağrı kesiciler hiç yardımcı olmuyor.

  Tüm bunlara rağmen baş ağrınız eskisinden daha fazla ya da eskisinden daha kötü olsa bile, bu beyin tümörünüz olduğu anlamına gelmez. Fakat insanlar, atlanan bir yemekten, uykusuzluktan sarsıntı veya felce kadar çeşitli nedenlerle baş ağrısı çekerler.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  KİŞİLİK VE RUH HALİ DEĞİŞİMLERİ

  Beyin tümörleri beyin işlevinizi bozabilir, ruh halinizin değişmesine sebep olabilir. Örneğin: kolay sinirlenmek, aniden mutlu veya üzgün hissederken hızlı geçişler, sosyal bir insanken içine kapanmaya başlamak gibi belirtiler, tümörün neden olduğu belirtiler arasında yer alabilir.

  Kişilik değişiklikleri ve ruh hali değişimleri, zihinsel bozukluklar, madde kötüye kullanımı ve beyni içeren diğer bozukluklardan da kaynaklanabilir.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  KAFA KARIŞIKLIĞI VE HAFIZA KAYBI

  Beyin tümörü olan kişilerde kafa karışıklığı ve hafıza kaybı da sık görülen semptomlar arasındadır.

  Hafıza sorunları, frontal veya temporal lobdaki bir tümörden kaynaklanabilir. Frontal veya parietal lobdaki bir tümör de muhakeme ve karar vermeyi etkileyebilir. Örneğin;

  Konsantre olmak zordur ve kolayca dikkatiniz dağılır.

  Genellikle basit konularda kafanız karışır.

  Çoklu görev yapamazsınız ve planlama yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

  Kısa süreli hafıza sorunlarınız var.

  Bu belirtiler, herhangi bir aşamada bir beyin tümörü ile olabilir. Ayrıca kemoterapi, radyasyon veya diğer kanser tedavilerinin bir yan etkisi olabilir. Bu sorunlar yorgunlukla daha da kötüleşebilir.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  BİTKİNLİK

  Bitkin ve yorgun hissetmek de beyin tümörünün yaygın semptomları arasındadır. Çoğu zaman veya her zaman tamamen tükenme hissi, genel olarak zayıf hissetme, gün ortasında uyku ihtiyacı, odaklanma yeteneğinin kaybı gibi belirtiler, bir beyin tümörünün sıklıkla görülen işaretleri arasında bulunuyor.

  Ancak yorgunluk, kanser tedavilerinin yan etkisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir.Yorgunluğa neden olan diğer durumlar arasında bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, nörolojik durumlar ve kansızlık sayılabilir.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  DEPRESYON

  Depresyon, beyin tümörü teşhisi konan kişilerde yaygın bir semptomdur. Normalden çok daha uzun süren üzüntü atakları, sevdiğiniz şeylere ilgi kaybı, enerji eksikliği, uyku sorunu, uykusuzluk, suçluluk veya değersizlik gibi duygular, depresyonda olduğunuzu gösterir ve bu durum, beyin tümörünün neden olduğu yaygın sorunlar arasında bulunur.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  BAŞ DÖNMESİ VE BULANTI

  Bir tümör hormon dengesizliğine neden olduğu için erken evrelerde bulantı ve kusmanız olabilir. Kanserli bir beyin tümörü tedavisi sırasında bulantı ve kusma, kemoterapi veya diğer tedavilerin yan etkileri olabilir.

  Tabii ki, gıda zehirlenmesi, grip veya hamilelik gibi çeşitli başka nedenlerle mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  ZAYIFLIK VE UYUŞUKLUK

  Vücudunuz tümörle savaştığı için bir zayıflık hissi olabilir. Bazı beyin tümörleri el ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanmaya neden olur. Bu durum, vücudun yalnızca bir tarafında olma eğilimindedir ve beynin belirli bölümlerinde bir tümörü gösterebilir.

  Zayıflık veya uyuşukluk da kanser tedavisinin yan etkileri olabilir. Multipl skleroz, diyabetik nöropati ve Guillain-Barre sendromu gibi diğer durumlar da bu semptomlara neden olabilir.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  GÖRME SORUNLARI

  Hipofiz bezi, optik sinir hücreleri, oksipital lob ve temporal lobda ortaya çıkan bir tümör, görme sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu nedenle görüş açınızdaki ve düzeyindeki değişikliklerde vakit kaybetmeden bir uzmana danışmak hızlı bir tedavi sürecine başlamanıza yardımcı olacaktır.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  YUTKUNMA GÜÇLÜĞÜ

  Beyincikte ve kraniyal sinirler çevresinde ortaya çıkmış bir beyin tümörü ise yutkunmada zorlanmaya sebebiyet verebilir. Yemek yeme veya bir şeyler içme esnasında hissettiğiniz yutkunma sorunu yaşamak, ciddiye alınması gereken bir semptomdur.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  NÖBET GEÇİRMEK

  Beyin tümörleri beyindeki sinir hücrelerini zorlayabilir. Bu, elektrik sinyallerini engelleyebilir ve nöbetle sonuçlanabilir. Nöbet bazen bir beyin tümörünün ilk belirtisidir, ancak herhangi bir aşamada olabilir. Beyin tümörü olan kişilerin yaklaşık yüzde 50’si en az bir nöbet geçirir.

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  İŞİTME GÜÇLÜĞÜ

  Kraniyal sinirler çevresinde ve temporal lob gibi bölümlerde ortaya çıkan bir beyin tümörü, işitme sorunlarıyla karşılaşmanıza neden olur. Bu nedenle işitme güçlüğü sorunları ile karşılaştığınızda ilk olarak biz uzman yardımı almanız, hızlıca sonuca ulaşmanıza da yardımcı olacaktır.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ