16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!

  İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Muharrem Balcı'dan büyük artış gösteren deniz salyasıyla ilgili korkutan açıklama geldi. Balcı, deniz salyası ile birlikte ortaya çıkan zehirli maddelerin midyelerde biriktiğini ve bu midyeleri yiyenlerin felç geçirebileceğini kaydetti.

  Marmara Denizi’nde sık sık görülen deniz salyası adıyla bilinen müsilaj, deniz yüzeyini kaplayarak hem vatandaşların hem de deniz canlılarının hayatını olumsuz etkiliyor. Her geçen gün etkisini artıran deniz salyası, tedirginliğe neden oluyor.

  Doç. Dr. Muharrem Balcı
  Doç. Dr. Muharrem Balcı

  DENİZ SALYASININ OLUŞMASI İÇİN BAZI ÖZEL KOŞULLARA İHTİYAÇ VAR

  Deniz salyasının böyle artmasının insan sağlığı üzerine de etkide bulunacağına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Muharrem Balcı, deniz salyasının, deniz ortamında oluşan mikroorganizmaların aşırı şekilde artış göstererek ortama salgıladıkları organik bileşikler sonucunda oluştuğunu ifade etti.

  Bu organik bileşiklerin suyla temas ettiğin şiştiğini, gözle görünür hale geldiğini ve deniz salyası oluştuğunu kaydeden Balcı, deniz salyasının oluşması için bazı özel koşullara ihtiyaç olduğuna işaret etti. Balcı, “Bu özel koşullar için yüksek derece de azot ve fosfat girdisi ve su sıcaklığına ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!
  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!

  YETKİLİLER KİRLİLİK KAYNAKLARINI BELİRLEMELİ

  Deniz salyasının son dönemlerde artış göstermesinin sebebinin deniz kirliliği olduğunu kaydeden Doç. Dr. Balcı, “Son dönemlerde artış gösteren deniz salyası süreci yaklaşık yirmi yıllık bir süreyi kapsar. Deniz salyası küresel ısınmanın bir neticesidir. Normal şartlarda deniz salyası mevsimsel olarak belli bir oranda artış gösterir. Hatta bu iyi bir şey olarak karşılanır. Fakat bugün geldiğimiz noktada insan etkisi ile birlikte şartlar bozulduğu için deniz salyasında artış görülüyor.

  Bu artış ile beraber devreye bakteriler de giriyor ve sonunda deniz salyası meydana geliyor. Son dönemlerde bu kadar artmasının sebeplerinden biri de denizlerimizin çok kirli olması. Yetkililerin bir an önce bu kirlilik kaynaklarının belirlemesi gerek. Bilim insanları bu kirlilik kaynaklarını bilinenler ve bilinmeyenler olarak ikiye ayırıyoruz.

  Derin deşarjla, evsel atıklar, sanayi atıkları son olarak da küresel ısınmanın etkilisiyle deniz suyu sıcaklığındaki artış bir araya gelince deniz salyası aşırı şekilde artmaya başlıyor. Deniz salyası öyle bir anda çözülemez. Öncelikle yapılması gereken yetkililerin bu kirlilik kaynakları belirlenmesidir. Atıksu arıtma tesisleri kontrol edilmeli. Özellikle sanayi bölgelerinin atık su tesisleri ne kadar çalışıyor bunların bilinmesi gerekir” dedi.

  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!
  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!

  MİDYE ZEHİRLİ MADDELERİ BİRİKTİRİYOR

  Deniz salyasının aynı sıklıkla görülmeye devam edilmesi durumunda yaşanacakları da anlatan Doç. Dr. Balcı, deniz salyası için ilk beklenen durumun deniz dibine çökmesi olduğunu belirtti. Deniz salyasının deniz tabanına çöktükten sonra denizde bulunan tüm canlı yaşamına son verdiğine dikkat çeken Balcı, “Oksijenin olmadığı ortamda büyük oranda dip ölümleri görülmektedir.

  Aynı zamanda deniz salyası balıkların solungaçlarını tıkayarak, boğulmalara yol açar. Fakat bu gidişle küresel ısınmanın etkisi daha da çoğaldığı için deniz salyası ile beraber bazı özel mikroorganizma grupları görülmeye başlanacaktır. Bu mikroorganizmalar oldukça zehirlidir. Bu zehirli maddeler bazı balıkları daha az bazı balıkları çok daha etkiler. Örneğin midye zehirli maddelerden daha az etkilenir. Midyeler bu zehirli maddeleri biriktirir ve sofralara kadar gelir. Bu midyeyi yediğiniz anda felç bile olabilirsiniz. Bu zehirli maddelerin birçoğu ısı ile bozulmamaktadır. Bir midyeyi ne kadar pişirirseniz pişirin eğer midyenin toplandığı yerlerde zehirli maddeler varsa zehir ile karşı karşıya kalabilirsiniz.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ