28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Delta varyantından sonra Hindistan’da yeni kabus!

  Sivrisinek sokmasıyla insanlara bulaşan Zika virüsü Hindistan'da 14 kişide görüldü. Yetkililer, muson yağmurlarından etkilenen bölgelerin sivrisineklerin üreme alanı haline geldiğini belirtti.

  Hindistan’ın Kerala eyaletinde 14 kişide Zira virüsü tespit edildi.

  BBC’nin haberine göre, Kerala Sağlık Bakanı Veena George, yaptığı açıklamada, Thiruvananthapuram (Trivandrum) kentinde 14 kişide Zika virüsü tespit edildiğini doğruladı.

  George, virüsün ilk kez, 28 Haziran’da baş ağrısı, ateş ve döküntü şikayetiyle hastaneye başvuran 24 yaşındaki hamile bir kadında görüldüğünü belirtti.

  Bakan açıklamasında, muson yağmurlarından etkilenen bölgelerin sivrisineklerin üreme alanı haline geldiğini dile getirdi.

  Zika virüsü

  ZİKA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

  Zika virüsü, insanlara enfekte “Aedes aegypti” türü sivrisineğin sokmasıyla bulaşıyor.

  Sivrisinek sokması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan Zika virüsüne, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı.

  Delta varyantından sonra Hindistan’da yeni kabus!

  Zika virüsünün, hamilelere bulaşması halinde, bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor.

  Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteren hastalığın, özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ