23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 8 kritik önlem

  Sıcakların arttığı şu günlerde güneş çarpması özellikle küçük yaştaki çocukların sağlığını tehdit edecek durumlara sebep olabiliyor.

  Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay, güneş çarpmasının bebeklerde ve çocuklarda görüldüğünü belirterek ”Yüksek derece sıcaklarda uzun süre güneş altında kalmak vücut sıcaklığının anormal derecede yükselmesine bağlı olarak kalıcı tahribata, hatta ölüme yol açabilecek ciddi bir durumdu” uyarısında bulunuyor.

  Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay,
  Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay,

  BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

  Güneş çarpmasının; kuru, kızarık ve sıcak bir cilt, 39-40 dereceyi aşan yüksek ateş, halsizlik, uyuma isteği, bulantı, kusma, baş ağrısı, çarpıntı, kalbin hızlı atması, hızlı solunum, ağızda ve dudaklarda kuruluk, gözyaşında azalma ve bilinç kaybı gibi belirtileri bulunuyor. Peki, bu durum neden özellikle bebek ve çocuklarda daha fazla görülüyor? Bebeklerin sıcağa uyumlarını sağlayan vücut soğutma mekanizmalarının daha az geliştiğini belirten Dr. Kamuran Mutluay, “Bebekler daha az terledikleri için vücutlarını yetişkinler kadar soğutamazlar. Susadıklarında da bunu ifade edemezler. Çocuklar da kendilerini oyuna kaptırıp güneşin etkilerini hissedemeyebilirler” diyor.

  Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 8 kritik önlem
  Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 8 kritik önlem

  GÜNEŞ ÇARPMASINDAN KORUNMAK İÇİN 8 ÖNERİ

  Ebeveynlere çocuklarını güneş çarpmasından korumak için dikkat etmeleri gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi veren Dr. Kamuran Mutluay’ın önerileri şu şekilde:

  • Çocuklarınızı 10.00-16.00 saatleri arasında açık hava aktivitelerinden ve egzersizden uzak tutun.
  • Güneşe çıkmadan en az 15-20 dakika önce bebekler için 50+ koruma faktörlü, çocuklar için 30+ koruma faktörlü güneş kremi kullanın, 2-3 saat aralıklarla tekrarlayın.
  • Baş bölgesini korumak için geniş kenarlıklı şapkalar ve güneş gözlüğü kullanın.
  • Güneşten korunmak için tente veya şemsiye yerine ağaç gölgesini tercih edin.
  • Her fırsatta su içirin, susamasını veya istemesini beklemeyin.
  • Sık sık duş aldırın.
  • Asla araçta bırakmayın. Araç içi sıcaklık bir saat içinde bile hayati tehlike yaratabilir.
  • İnce, pamuklu ve açık renkli giysiler tercih edin.

  Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 8 kritik önlem
  Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 8 kritik önlem

  ”BİLİNCİ AÇIK DEĞİLSE ACİL YARDIM ÇAĞIRIN”

  Güneş çarpması durumunda, öncelikle çocuğu serin ve gölge bir yere alarak fazla kıyafetlerinin çıkartılması gerektiğini anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay, yapılması gerekenleri “Mümkünse ılık bir duş yaptırın. Eğer duş yaptıramıyorsanız baş, koltuk altı ve kasık bölgesine soğuk su ile ıslatılmış bez koyun. Bilinci açık ise sıvı verin. Bilinci açık değilse veya durumunda hızlı bir düzelme görmüyorsanız, kusma ihtimaline karşı yan yatırıp acil tıbbi yardım çağırın” diye özetliyor.

  Güneş koruyucularıyla gelen kısırlık tehlikesi

  Gözde alerji mevsimi başladı aman dikkat!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ