14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  Cinsel ilişki spor etkisi yaratıyor!

  Uzmanlar cinsel ilişkinin vücuda sanılandan daha fazla faydası olduğunu söylüyor. Hareketli ve düzenli cinsel yaşam, birçok fizyolojik fayda sağlamasıyla birlikte psikolojik sağlığı da olumlu etkiliyor.

  İşte aktif cinsel yaşamın yararları…

  Cinsel yaşamın sağlığa faydaları

  CİNSEL İLİŞKİ SPOR ETKİSİ YARATIR MI?

  Araştırmalar, cinsel ilişki sırasındaki fizyolojik değişimlerin egzersiz sırasında yaşananlarla aynı olduğunu gösteriyor. Cinsel ilişki sırasında vücuttaki kan daha hızlı akmaya başlıyor, kalp atış hızı yükseliyor ve birçok kas devreye giriyor. Tabii ki koşu bandına çıkıp koşmakla kıyaslanamaz ama yarım saat süren bir ilişkinin sonunda yaklaşık 250 kalori kaybetmiş oluyorsunuz.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

  Yapılan bir araştırmada aktif cinsel hayata sahip olan insanların vücudundaki antikor seviyelerinin sahip olmayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiş. Bu sayede mikrop ve virüslere karşı daha dirençli olmaları sağlanıyormuş.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  UYKU KALİTESİNİ ARTIRIYOR

  Cinsel ilişki sırasında salgılanan endorfin ve oksitosin gibi hormonların etkisiyle daha derin bir uykuya dalabilirsiniz. Sabahları daha dinç uyanıp daha enerjik hissetmeniz de mümkün.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  AĞRI HİSSİNİ AZALTIYOR

  ‘Başım ağrıyor’ artık yeterince ikna edici bir bahane olmayabilir. Araştırmalara göre cinsel ilfişki sırasında vücudun salgıladığı hormonlar ağrı eşiğini arttırıyor. Bu da vücudunuzdaki herhangi bir ağrı hissinin çok daha az hissedilmesini sağlıyor.

  PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR

  Erkeklerde aktif bir cinsel hayata sahip olmanın prostat kanseri riskini %36 azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  MESANE KONTROLÜNÜ KOLAYLAŞTIRIYOR

  Kadınlarda görülen idrar kaçırma problemlerinin temelinde çoğu zaman pelvik kaslarının güçsüz olması yatıyor. Cinsel ilişki sırasında pelvik taban kasında oluşan kasılmalar bu bölgenin güçlenmesini sağlıyor.

  İşte cinsel ilişki için en uygun zaman!

  CİLDİNİZİ GÜZELLEŞTİRİYOR

  Cinsel ilişki sırasında artan kan dolaşımı ile birlikte vücuttaki kolajen üretimi ve hücrelere giden oksijen miktarı artıyor. Bu sayede cilt daha aydınlık ve genç bir görünüme kavuşabiliyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ