19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  HPV virüsü vücutta 2 yıl kalabiliyor!

  Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eralp Başer, rahim ağzı kanserinin başlıca sebebi olan HPV virüsü hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

  HPV virüsü, rahim ağzı enfeksiyonlarına yol açan en önemli faktör olarak biliniyor. Çoğunlukla cinsel yolla bulaşsa da kimi zaman, ıslak yüzeylerle temas ya da el teması virüsün bulaşma yolu olabiliyor. Ancak virüs partikülleri her ne yol ile bulaşırsa bulaşsın, bu, enfeksiyon oluşması için yeterli değil. HPV virüsü nasıl enfeksiyon yapıyor?

  Rahim ağzında yer alan çok katlı epitel tabakasındaki hasarlı alanlardan en dip kısmına doğru yeteri kadar virüs ulaşırsa, bu tabakadaki hücrelere giriş yapabilmektedir. Burada öncelikle hücrenin sitoplazma adı verilen hücre boşluğunda bekleyen virüsler, uzunca bir zaman bu burada bekleyebilirler. Enfekte hücrelerin, sağlıklı hücre çekirdeğine genetik materyalini aktarması sonrasında, epitel hücreleri virüsün genetiğini kontrolsüz şekilde çoğaltmaya başlayabilirler.

  Pek çok bu noktada vücudun bağışıklık sistemi hücrelerince tanınarak yok edilir. Bu duruma hücresel bağışıklık sistemi aktivitesi adı verilmektedir. Eğer bağışıklık sistemi hücreleri bu aşamada enfekte hücreyi durdurmayı beceremezse, zaman içinde hücreler rahim ağzı yüzeyine doğru ilerleyerek virüs genetiği ile dolu hücrelerin rahim ağzı salgılarına geçiş yapmasına yol açabilir. Bu şekilde kadınlar da erkeklere HPV virüsünü bulaştırabilir.

  Prof. Dr. Eralp Başer
  Prof. Dr. Eralp Başer

  Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eralp Başer, “Human papillomavirus (HPV) enfeksiyonunun ne kadar uzun süre rahim ağzında kalırsa, kanser öncüsü lezyon oluşması riskinin o kadar arttığına dikkat çekiyor.

  Bulutklinik doktorlarından Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eralp Başer, bu virüs ile karşı karşıya kalanların büyük bir kısmının kısa zaman içinde bu virüsü hücresel bağışıklık sistemleri sayesinde vücuttan attığını kaydetti. Bu sürenin çoğunlukla en fazla 2 yıl civarı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eralp, “Eğer HPV virüsü 2 yıldan daha uzun süre kalıcı oluyorsa, rahim ağzında kanser öncüsü durum geliştirme riski de bu süreyle doğru orantılı olarak artabilir.” şeklinde konuştu.

  Bu virüs vücutta 2 yıl kalabiliyor!
  Bu virüs vücutta 2 yıl kalabiliyor!

  HPV virüsünün vücutta en fazla 2 yıl kalabildiğini aktaran Prof. Dr. Eralp, sözlerini şöyle tamamladı: “HPV enfeksiyonu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi, bu enfeksiyonun yalnızca epitel tabakasında sınırlı olduğudur.” diye açıklamada bulunan Eralp, HPV virüsünün kana karışmadığını belirtti.

  Herpes virüsü gibi sinir lifleri boyunca ilerleyerek omurilikte kalıcı olmaz. HPV’nin uzun süre kalıcı olmasını önlemek için en hayati önlemlerin başında hücresel bağışıklık sistemini güçlendirmek yer almalıdır. Bunun için sağlıklı yaşam kurallarına genel olarak dikkat edilmesi en önemli kurallardır.

  Sigaradan uzak durulması, sağlıklı bir beslenme planı izlenmesi, çinko ve D vitamini desteklerinden faydalanılması sıklıkla önerdiğimiz yaklaşımlardır. Bu yaklaşımla hastalarımızın en az yüzde 80’inde 2 yıl içinde HPV virüsünün vücuttan tamamen temizlendiğini gözlemliyoruz. Özetleyecek olursak, HPV virüsü vücuda yerleşmeyen ve gerekli önlemler alındıktan sonra vücuttan tamamen atılabilen bir virüstür. Size bu virüsten korunmak için gerekli önlemleri almanın ve kontrolleri aksatmamanın yanında en küçük bir şüphede hızlıca uzman bir doktora danışmak düşüyor.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ