16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Bölgenin ilk baş parmaktan anjiyo işlemi SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldı

  Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi alanlarında başarılı çalışmalara imza atan SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde bölgenin ilk başparmaktan anjiyo işlemi gerçekleştirildi.

  SANKO Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetin tarafından bölgede ilk defa uygulanan ‘başparmaktan anjiyo’ yöntemi hastanın konforu açısından büyük bakımından önemli avantajlar sunuyor.

  SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olarak da görev yapan Prof. Dr. Çetin, “Bölgede ilk kez hastanemizde gerçekleştirdiğimiz ‘başparmaktan anjiyo’ (enfiye kutusu- snuff box) işlemi, hasta kolunu daha rahat bir pozisyonda tuttuğundan hem hasta hem de doktor açısından büyük bir konfor” ifadelerini kullandı.

  Bölgenin ilk baş parmaktan anjiyo işlemi SANKO Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldı
  Bölgenin ilk baş parmaktan anjiyo işlemi SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldı

  BAŞPARMAK ANJİYOSUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

  Prof. Dr. Çetin, başparmaktan anjiyo (enfiye kutusu- snuff box) yaklaşımının tıbbi avantajlarını şu şekilde sıraladı.

  1. Anjiyo sırasında ele kan akışı radial arterin yüzeyel dalı yoluyla devam eder.
  2. Erişim alanının hemen altındaki sert yapılar (Örneğin karpal kemikler) işlem bitiminde damara baskıyı kolaylaştırır ve kanama daha hızlı durur.
  3. İşlem sonrası kanı durdurmak için bilek çevresine baskıya gerek olmadığından dolayı işlemden sonra bileğin serbestçe hareket etmesini sağlar, bu da elin venöz (toplardamar) tıkanıklığını azaltır ve eldeki şişmenin verdiği rahatsızlığa engel olur.
  4. Girişim sırasında damarda oluşabilecek vazospazm (damar büzüşmesi) ve hematom durumunda, operatör kolaylıkla geleneksel radial yaklaşıma geçebilir.
  5. Kronik böbrek hastalığı olan hastalar için, vasküler geleneksel radial yaklaşımda damardaki olası yaralanma hemodiyaliz için bu bölgenin kullanılmamasına neden olur. Dolayısıyla, enfiye kutusu yaklaşımı gelecekteki arterio-venöz fistül ihtiyacı için damarı korumuş olur.
  6. Enfiye kutusu yaklaşımı radial damarı daha çok korur ve potansiyel koroner arter baypas cerrahisi adaylarında yedek damar olarak kullanılmasına olanak tanır.”

  KORONER ANJİYOGRAFİ NEDİR?

  Prof. Dr. Çetin, koroner anjiyografinin, kalp damarlarının görüntülenmesi veya başka bir ifadeyle kalbi besleyen damarların röntgeninin çekilmesi olduğunu kaydetti.

  Anjiyo işleminin lokal anestezi ile gerçekleştirildiğini, anjiyo esnasında hastanın uyanık olduğunu ve ağrı hissetmediğini hatırlatan Prof. Dr. Çetin, işlemin 15 dakika civarında kadar sürdüğünü ifade etti.

  KORONER ANJİYOGRAFİ NASIL YAPILIR?

  Koroner anjiyografinin kalp damarlarını görüntüleyebilmek için kasık damarından (femoral arter) ya da el bileğinden (radial arter) girilerek yapılabildiğini aktaran Prof. Dr. Çetin, damar giriş yerine lokal anestezi yapıldığını, damar içine kılıf yerleştirildiğini belirtti ve bu işlemin hafif ağrılı olabileceğini ancak sonraki işlemlerin ağrısız olduğunu kaydetti.

  “Damar kılıfından girilen kateter (ince plastik borucuk 1.5 – 2 mm.) ile kalbi besleyen damarlara ulaşılır.” diyerek süreci anlatan Prof. Dr. Çetin,  “Kateter yoluyla koroner damarlara opak madde (boya) verilerek koroner damarların filmi çekilir.” şeklinde konuştu.

  KASIKTAN ANJİYOGRAFİ

  Kasık damarından yapılan (femoral arter) anjiyonun, işlem sonrası en az 4-6 saat yatakta kalmayı gerektirmesi ve damar sorunlarının kola göre daha çok olması sebebiyle hasta için daha sıkıntılı olduğunu aktaran Prof. Dr. Çetin, fakat bazı kompleks balon-stent işlemlerinin yapılabilmesi için kasık damarının daha büyük olmasının bir avantaj olduğuna dikkat çekti.

  KOLDAN ANJİYOGRAFİ

  Prof. Dr. Çetin, koldan yapılan anjiyonun el bilek damarından (radial arter) girilerek yapıldığını vurguladı ve “Koldan anjiyo, hasta konforu bakımından kasıktan anjiyodan daha üstündür. Koldan anjiyo sonrası hasta hemen ayağa kalkabilir. Bilek damarında (radial arter) anjiyoya bağlı sorun çıkma ihtimali çok daha azdır.

  Bunun haricinde çok yakın zamanda tanımlanan ve giderek popülerliği artan ve hastanemizde de uyguladığımız baş parmak (enfiye kutusu- snuff box) yaklaşımı, geleneksel radial (koldan) erişime oranla çok sayıda avantaja sahiptir. Bu yaklaşımda hasta kolunu daha rahat bir pozisyonda tuttuğundan işlem hem hasta hem de operatör tarafından daha konforlu geçer.” ifadelerini kullandı.

  HASTA VE DOKTOR BİRLİKTE KARAR VERMELİ

  Bu yöntemlerden hasta için hangisinin daha uygun olacağının yapılacak işleme göre değiştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çetin, anjiyo öncesi, hastanın durumu ve yapılacak işleme göre koldan mı ya da kasıktan mı yapılacağına hasta ve doktorun birlikte karar vermesi gerektiğini söyledi.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ