19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Bir türlü kilo verememenin sebebi cushing sendromu olabilir

  Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, kilo vermek için gerekli şeylerin yapılmasına rağmen bir türlü kilo verilememesi durumunda cushing sendromunun araştırılması gerektiğine dikkat çekti ve önemli bilgiler paylaştı.

  Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, egzersiz ve diyete rağmen verilemeyen fazla kiloların sebebinin cushing sendromu yatabileceğine işaret etti.

  Yaşlanma ile beraber bazal metabolizma hızı adı verilen organların tükettiği enerji miktarının azalmaya başladığını belirten Doç. Dr. İlhan, “Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, her faktör aynı kalsa bile kişinin 40 yaşındaki bazal metabolizma hızı 20 yaşındakine göre kabaca günde 150 kcal daha azdır. Bazal metabolizmayı etkileyen diğer ana faktörler cinsiyet, boy ve kilodur. Kilo verdikçe bazal metabolizma hızında azalma yaşanır.

  Kişinin diyet yaparak kilo verdikten sonra aynı diyeti yapmasına rağmen daha fazla kilo verememesinin nedenlerinden biri bazal metabolizma hızının kilo verince azalmasıdır. Bazal metabolizmayı etkileyen diğer önemli bir etken cinsiyet olup erkeklerde metabolizma hızı kadınlardan daha yüksektir” ifadelerini kullandı.

  BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

  Kişi eğer egzersiz ve diyete rağmen hasta kilo veremiyorsa bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. İlhan, “Bu değerlendirmede obeziteye yol açabilecek durumlar incelenmeli ve altta bir hastalık yatıp yatmadığı araştırılmalıdır. Örneğin hastanın obeziteye eşlik eden santral (gövde) kısmında tüylenme, yağlanma, karında mor çatlaklar, adet düzensizliği, yüzde yuvarlaklaşma gibi belirtileri varsa cushing sendromu gibi böbreküstü bezi hastalıkları kilo verememenin nedeni olabilir.

  Modern tıbbın obezite tedavisinde rolü obeziteyi tedavi etmenin yanı sıra obezitenin gelişmesini önlemektir. Bu nedenle özellikle riskli hastalarda metabolizmayı oluşturan parametreler dikkatli gözden geçirilmeli, kişiye obeziteden korunması için yapılması gereken yaşam tarzı değişiklikleri detaylı şekilde anlatılmalıdır. Bununla birlikte obezite tedavisi için egzersiz ve diyet gibi yaşam kalitesi değişiklikleri ile kilo vermekte zorlanan hastalar farmakolojik tedaviler için ilgili hekime başvurmalıdır.” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ