20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Biontech’in kanser aşısı geliyor! Faz-2 aşamasına geçildi!

  Koronavirüs aşısıyla tüm dünyaya adını duyuran Biontech, kanser aşısının Faz-2 denemelerine başladı.

  Dünyanın ilk koronavirüs aşısını üreten ve pandemi sürecinden önce kanser tedavisi üzerine çalışan Biontech, deneysel kanser aşısının Faz-2 denemelerine başladığını açıkladı.

  Kanser aşısının cilt kanseri olan hastalar için bir tedavi olarak ne kadar iyi çalıştıı ölçülecek. Türk kökenli bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin uzun süredir kanser aşısı üzerinde çalıştıkları biliniyor. Koronavirüs aşısından sonra hedefleri 2023’e kadar kanser ve MS aşısı geliştirmek oldu. Veriler kanser aşısının klinik araştırmada ilerlemek için yeterince güvenli olduğunu gösterdi.

  Diğer taraftan deneysel kanser aşısının da koronavirüs aşısı gibi hastanın bağışıklık sistemine kanserle nasıl savaşılacağını öğretmek için mRNA teknolojisine dayandığı ifade edildi. Ancak kanser için bir aşıyı test etmekle bulaşıcı bir virüs arasında önemli farklar olduğu belirtiliyor.

  Kanserin Covid-19’dan farklı değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Türeci, kanserin mevcut salgından daha kötü bir küresel sağlık tehdidi olduğuna dikkat çekti.

  Kanser aşısı sağlıklı kişilerde test edilmeyecek, onun yerine 3. ve 4. evredeki hastalar aşılanacak ve ilerlemeleri takip edilecek.

  Koronavirüs aşısında olduğu gibi mRNA bazlı kanser aşısı sağlıklı kişilerde tespit edilmeyecek.

  Biontech aşısı hakkında her şey! 17 soru 17 cevap

  Biontech aşısının yan etkisi var mı? Kolda ağrı yapıyor mu?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ