20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  Güzelliğimizin en önemli unsurlarından biri dişlerimiz. Uzmanlar bilinçsiz diş beyazlatma yöntemlerinin geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabileceğini belirtiyor.

  Sağlığın en önemli göstergelerinde biri dişlerimizin beyazlığı özgüvenimizi artırırken aynı zamanda estetik de bir görünüm sağlar. Memorial Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Janset Şengül, diş beyazlatma yöntemleri ve etkileri ile ilgili bilgi verdi.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”DİŞ RENGİ KİŞİLERE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREBİLİR”

  Diş beyazlatma işlemi, dişlerin yüzeyinde bulunan gözenekli mine ve dentin yapısında oluşan renkli maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi tedavisi oluğunu belirten Dr. Dt. Janset Şengül, ”Diş rengi kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. İç ve dış kaynaklı olan bu renklenmelerin; fizyolojik renklenmeler, amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenmeler, hamilelik ve bebeklik döneminde antibiyotik kullanımına bağlı renklenmeler, kanal tedavisine bağlı olarak dişin içsel olarak renklenmesi, kahve, çay, sigara gibi ürünlerin sıklıkla kullanılmasına bağlı renklenmeler ve travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun canlılığını yitirmesiyle oluşan renklenmeler gibi farklı sebepleri bulunmaktadır.” dedi.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”DİŞ BEYAZLATMANIN FARKLI YÖNTEMLERİ VAR”

  Dr. Dt. Janset Şengül sözlerine şöyle devam etti: ”Teknik ve uygulama alanlarına göre farklılık gösteren diş beyazlatma yöntemleri arasında ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma (klinik ortamda beyazlatma), kombine diş beyazlatma ve tek diş beyazlatma yer almaktadır. Evde diş beyazlatma olarak bilinen ev tipi diş beyazlatma yönteminde öncelikle ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanmaktadır. Bu plakların içine belirli miktarda diş beyazlatma jeli konularak uygulama yapılmaktadır. Bu kişilerin plağı gün içinde en az 4-6 saat kullanacak şekilde ortalama 1-15 gün süre ya da gece uykusu boyunca 8-10 saat boyunca kullanması gerekmektedir. Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken husus, jeli tarif edilenden fazla uygulamamaktır. Aksi takdirde plak içinden taşan jel diş etlerini tahriş eder. Böyle bir durumda diş etleri hemen yıkanmalı ve diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.”

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMİNİN UYGULAMA SÜRESİ KISADIR”

  Lazerle diş beyazlatma yönteminin uygulama süresi daha kısa olduğunu belirten Şengül, ”Lazerle diş beyazlatma yöntemi, ise uzman hekim tarafından gerçekleştirilmektedir. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jelinin UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilmesi ile yapılan bu işlem ortalama bir saat kadar sürmektedir.” ifadelerini kullandı.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”SİGARA, ÇAY VE KAHVE DİŞLERDE RENKLENDİRMEYİ ARTIRIYOR”

  Sigara, çay ve kahve tüketimi dişlerde renklenmeyi artırdığını vurgulayan Dr. Dt. Şengül, ”Her bireyin durumuna uygun diş beyazlatma yöntemi farklılık göstermektedir. Normal şartlarda diş renginin çok koyu olmadığı ve birkaç ton açılması istendiği durumlarda sadece lazer tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olurken; sigara, kahve veya çaydan dolayı fazla renklenme olan dişlerin renginin açılması için kombine diş beyazlatma yönteminin uygulanması daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar.” değerlendirmesinde bulundu.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”DİŞ HEKİMİ KONTROLÜNDE YAPILAN BEYAZLATMANIN ZARARI YOK”

  ”Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere zararı bulunmamaktadır” diyen Şengül açıklamalarını şöyle sürdürdü: ”Toplumda diş beyazlatmanın zararlı olup olmadığı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ancak beyazlatma yöntemleri dişlerde az da olsa havaya, çok sıcak ya da soğuk yiyecekler ve içeceklere karşı hassasiyete yol açabilmektedir. Dişlerde oluşan bu hassasiyetin genellikle bir iki gün içerisinde geçmesi beklenir. Bu normal ve beklenen bir durumdur.”

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”İŞLEMİN KALICILIĞI KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR”

  Şengül ayrıca, ”Beyazlatma işlemi kişiye göre farklılık göstermektedir. Yapılan işlemin sonuca ulaşması yaklaşık iki hafta olurken, antibiyotik kullanımına bağlı renklenmelerin giderilmesi ise daha zor olur ve uzun süre gerektirir. Beyazlatmanın kalıcılığı ise hastanın çay, kahve, kola, şarap gibi renkli sıvılar ve sigara kullanımına göre değişmektedir. Beyazlatma işlemi 6 ayda bir tekrarlanırsa diş beyazlatma kalıcı hale gelir.” diye konuştu.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”DOĞAL ADI ALTINDA TAVSİYE EDİLEN YÖNTEMLER DİŞLERİNİZE ZARAR VERİR”

  Dr. Dt. Janset Şengül sözlerini şöyle noktaladı: ”Günümüzde internet ve sosyal medya mecraları üzerinden “Doğal” diş beyazlatma yöntemi adı altında birçok ürünün tanıtımı ve satışı yapılmaktadır. Zerdeçal, Hindistan cevizi, çilek, alüminyum folyo, limon ve ceviz kabuğu gibi birbirinden farklı beyazlatma uygulamaları denenmekte ve tavsiye edilmektedir. Ancak bu tip maddelerin dişleri beyazlatmaya hiçbir faydası olmadığı gibi dişler üzerinde geri dönüşümsüz hasarlar ve hassasiyetler oluşturacağı unutulmamalı ve kesinlikle kullanılmamalıdır.”

  Her 5 dişhekiminden dördü, işi için gelecek kaygısı taşıyor

  Liv Hospital yeni şubesiyle Vadistanbul hizmet vermeye başladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ