19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Avrupa’da 10 bin euro olan KOAH tedavi sistemi Türkiye’de bedava

  KOAH hastalarının daha rahat nefes alıp vermesi amacıyla akciğere takılan valf sistemi, Avrupa'da 10 bin Euro iken, Türkiye’de hastalara ücretsiz olarak takılabiliyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, bu nedenle hastanelerine Avrupa’dan hastalar geldiğini kaydetti.

  KOAH hastalarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan birinin nefes alıp, vermek olduğunu belirten Doç. Dr. Nejat Altıntaş, bu problemin de akciğerlere takılan valf sistemiyle aşıldığını aktardı.

  Doç. Dr. Nejat Altıntaş
  Doç. Dr. Nejat Altıntaş

  Doç. Dr. Altıntaş, KOAH hastalığının iki tipi olduğuna dikkat çekti ve hastalık hakkında bilgi verdi.

  KOAH’ın türlerinden birinin, akciğerin içine enfeksiyonla ve öksürükle bol balgamla giden bronşitik adı verilen tür olduğunu belirten Doç. Dr. Altıntaş, ikincisinin ise KOAH’ın hastaların akciğerinde balon yaptığı bir tür olduğunu kaydetti.

  “Özellikle amfizematöz tip dediğimiz akciğerin uç taraflarında balonlar var.” diyen Altıntaş sözlerine şöyle devam etti:  “Bu balonun zararı ne? Akciğerin bir tarafındaki balon büyürse diğer alanların hava alıp vermesini bozuyor. Bu balonun oluşma mekanizması şu; sanki otomobilin lastiğinin sibobu gibi içine havayı alıyor, geri vermiyor. Bunu doğal olarak özellikle tütün ürünleri tüketenlerde akciğerin içinde bu kapak kendiliğinden oluşuyor. Vücut bu kapağı yapıyor, havayı içine doğru çekiyor ama geri vermiyor. Ne oluyor? Her seferinde gittikçe bu alan şişmeye başlıyor. Şiştikçe de diğer alanların üzerine baskı yapıyor”

  Yürümelerinde yüzde 30 artış oluyor

  Tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Altıntaş, özellikle bu balon yapan yerlerin olduğu yere, o vücudun ürettiği kapağın olduğu yere, dışarıdan biz ters kapak taktıklarını ifade etti

  Bu ters kapağın özelliğinin ise, içerideki havayı dışarı alıyor ama dışarıdaki havayı geri içeri vermemesi olarak belirten Doç. Dr. Altıntaş, “Verdirmediği zaman ne oluyor? Akciğerin özellikle bu balon yapan amfizem dediğimiz tiplerde burayı söndürüyor. Burası söndüğü zaman da diğer akciğer alanları rahat ediyor. Hastalar nefes almaya başlıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinden bizim hastanemize geliyorlar. Biz bu uygulamayı üniversitemizde ücretsiz olarak vatandaşlarımıza uyguluyoruz. Hastalar bu kapak takıldıktan sonra valf tedavisi uygulandıktan sonra %30 yürümeleri, günlük aktivitelerinde artış meydana geliyor. Son derece rahatlama oluşuyor” ifadelerini kullandı.

  Avrupa'da 10 bin euro olan KOAH tedavi sistemi Türkiye'de bedava
  Avrupa’da 10 bin euro olan KOAH tedavi sistemi Türkiye’de bedava

  Yurt dışında 10 bin euro, Türkiye’de ücretsiz

  Trakya bölgesinde bu işlemin yalnızca Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Altıntaş, Avrupa’da 10 bin euro olan sistemin Türkiye’de sigortalı yabancıya yarı fiyatına uygulandığını ifade etti. Özellikle yurt dışından çok hasta geldiğini belirten Altıntaş, “Yurt dışındaki fiyatlara baktığımız zaman 10 bin euro civarında. Yaklaşık olarak yurt dışında 100 bin liraya takılan bir cihaz bu ama Türkiye’de devlet bunu vatandaşlarına karşılıyor. Yani çoğu devlet bunu karşılamazken kendi devletimiz bu kapak uygulamasını KOAH hastalarında şartların uygun olması durumunda ücretsiz bir şekilde karşılıyor. Bu cihazın ömrü taktığınız sürece devam ediyor. Bozulma yok, 20- 30 sene gidiyor. Mekanik bir kapak elektronik değil yani mekanik olarak balık ağzı gibi mekanizması olduğu için havayı içeri almayan mekanizma. Havayı dışarı çıkarıyor. Dolayısıyla bozulma gibi bir durumu yoktur” şeklinde konuştu.

  Tütün ve tütün ürünü kullananlara takılmıyor

  Cihazın takılmasına ilişkin, tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmemesi konusunda devletin şartının bulunduğunu, eğer bu belirtilen ürünler tüketilirse cihazın bozulduğun altını çizen Doç. Dr. Altıntaş, “Kesinlikle tütün mamulleri tüketirseniz cihazı bozuyor, bu bir. İkincisi de devletin şu şartı var, diyor ki ‘Ben bu kadar masraf yapıyorum size, devlete maliyeti de 40 bin lira civarında, bunun karşılığında tütün ürünleri tüketmeyeceksiniz’. ‘Tütün ürünü tüketenlere bu cihazı takmayın’ diyor. Son derece haklı bir savunması var.

  Tedavinin uygulanması hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Altıntaş, operasyonun yaklaşık 5 kişilik ekiple çok da kısa sürdüğüne dikkat çekti. “Hastalara hafif bir anestezi yapıyoruz. Anestezi, ayılması, bayılması hepsi dahil yarım saat içinde hastanın bütün işlemlerini bitiriyoruz. Kalktıktan yaklaşık 1 gün sonra da yürümesinde yüzde 30 yani eskiden yürüdüğü mesafe 500 metreyse 800 metrelere, 1 kilometrelere çıkmaya başlıyor” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ