27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi

  Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, küresel ısınmayla birlikte astım ataklarının ve alerjilerin şiddetlendiğini belirtti.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, ABD’de yapılan yeni bir çalışmanın verilerine göre küresel ısınmanın etkilerine bağlı 1990 yılından bu yana Kuzey Amerika’da polen mevsimlerinin yaklaşık 20 gün önce başladığı ve %20 daha fazla polen konsantrasyonlarına artışa neden olduğu gösterildiğini belirtti. Ayrıca, küresel ısınmanın etkileri sebebiyle her yıl alerji mevsiminin daha da zor geçebileceği ifade etti.

  “Hava kirliliği solunum yolu hastalıklarını artırıyor”

  Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, küresel ısınmanın sonucu olarak iklim değişikliğiyle beraber günümüzde alerjilerin daha şiddetli seyrettiğine dikkat çekti. Hava kirliliğinin solunum yolu hastalıklarını artırdığını kaydeden Nacaroğlu, küresel ısınmanın, sanayi devrimine paralel olarak fosil yakıtları kullanımının ve nüfusun artması, kentleşme ve yanlış tarım uygulamaları ve ormanların azalmasının bir sonucu olarak atmosferdeki metan, karbondioksit, kloroflorokarbon, azot oksit gazları ve ozon ile su buharı oranındaki artışla ortaya çıktığını aktardı.

  Bu artan insan faaliyetleri doğal iklim değişikliğini hızlandırarak küresel iklim değişikliklerine neden olduğuna dikkat çeken Nacaroğlu, endüstrileşme ile birlikte doğal gaz, petrol, kömür gibi fosil yakıtların yoğun kullanılmasıyla, atmosferde zehirli sera gazlarının miktarı arttığını kaydetti. “Ortaya çıkan hava kirliliği ile ilişkili olarak da toplumda alerjik rinit ve astım gibi solunum yolu hastalıkları şiddetinde artışlar ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

   Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi
  Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi

  En önemli alerjenlerden biri polenler

  Doç. Dr. Nacaroğlu, en önemli alerjenlerden birinin polenler olduğunu ifade etti. Uzman isim, solunum yolu alerjilerine yol açabilen ve çoğunluğu rüzgârla tozlaşan bitkilere ait polenler ile bunların havadaki konsantrasyonlarının büyük oranda küresel ısınmaya bağlı meydana gelen iklim değişikliklerinden etkilendiğinin altını çizdi.

  İklimin polinizasyon üzerine etkisinin uzun süreli araştırma ve ölçümlere dayandığını söyleyen Nacaroğlu, kısa süreli değişimlerin ise meteorolojik olayların etkisi altında gerçekleştiğine dikkat çekti.

  Havadaki polenlerin miktarlarına meteorolojik faktörlerden rüzgâr hızı, sıcaklık, nem, toplam yağış ve bulutluluk miktarı etkili olduğunu aktaran Nacaroğlu, genelde sıcaklığın yüksek olduğu ve güneşli, orta şiddetli rüzgârlı ve yağışsız günler polen salınımının en yüksek miktarda olduğu dönemler olduğunu dile getirdi.

   Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi
  Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi

  Polenleşme süresiyle birlikte polenlerin düzeyi ve alerjik özellikleri de arttı

  Doç. Dr. Nacaroğlu, polenleşme süresiyle birlikte polenlerin düzeyi ve alerjik özelliklerinin arttığına işaret etti. Nacaroğlu, son yıllarda yapılan araştırmalarla yerküre üzerinde küresel ısınma ve artan karbondioksit konsantrasyonlarının, kimi bitkilerde polinizasyon dönemlerinin başlaması, sona ermesi ve atmosferdeki polen konsantrasyonları üzerinde etkili olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

  ABD’de gerçekleştirilen yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre küresel ısınmanın etkilerine bağlı 1990 yılından bu yana Kuzey Amerika’da polen mevsimlerinin ortalama 20 gün önce başladığı ve yüzde 20 daha fazla polen konsantrasyonlarına artışa neden olduğu kaydedildi.

  Her yıl alerji mevsimi daha da zor geçebilir

  Doç. Dr. Nacaroğlu, sonuç olarak polenlerin havadaki dağılımı büyük oranda iklim parametrelerine bağlı olduğuna dikkat çekti. İklim değişikliklerinin polenler üzerine etkilerinin; polenlerin üretimini artırdığı, polenlerin yayılımını ve maruz kalma süresini uzattığı ve polenlerin antijenik özelliğini çoğaltarak alerjik bünyeye sahip kişilerde şikayetlerin daha da artmasına sebep olduğunun çalışmalarda gösterildiğini belirtti.

  Nacaroğlu, bununla birlikte gök gürültülü yağmurlu havalarda polenlerin, şimşeklerin etkisi ile parçalanıp daha küçük antijen taşıyıcılara dönüşerek daha alt solunum yollarına ulaşabildiğini kaydetti. Bu durumda ağır astım ataklarının tetikleyebileceğinin akılda tutulması gerektiğinin altını çizen Nacaroğlu, küresel ısınmanın bu etkileri sebebiyle her yıl alerji mevsiminin daha da zor geçebileceği konusunda hastaların bilgilendirilmesi önemli olduğunu aktardı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ