20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  ‘Alternatif tıp’ adı altında işkence: Beline çamaşır ipi geçirdiler!

  Doktor kontrolünde yapılması gereken 'Alternatif tıp uygulamaları' merdiven altı yerlerde yapılınca hastalar için işkence oluyor.

  Şifa bulma amacıyla bu tarz merdiven altı yerlere başvurup ölümle burun buruna gelenlerin son örneği Elazığ’da yaşandı.

  Bel ağrısı şikayetiyle doktora giden bir hastanın belinde iki adet delik ve deri altından çamaşır ipi geçirildiği görüldü. Elazığ’da yaşayan 25 yaşındaki erkek hasta, bel ağrısı şikayetiyle doktora gitti. Muayeneye başlayan Ortopedi Uzmanı Dr. Noyan Dirlik, gördükleri karşısında büyük şaşkınlık yaşadı.

  Tedavi umuduyla buralara başvurup ölümle burun buruna gelenlerin son örneği Elazığ’da görüldü. Akıllara durgunluk veren tedavi yönteminde, hastanın beline 2 adet delik açılmış ve çamaşır ipi geçirildi. Hastanın şikayetini tedavi edeceğini söyleyen, hiçbir eğitimi olmayan birinin bunu yaptığı ve uygulama sonucu belinde enfeksiyon geliştiği belirlendi.

  ÖLÜMCÜL BİR UYGULAMA

  Hürriyet’ten Buse Özel’in haberine göre hayvancılıkla uğraşan erkek hastaya 2 yıl önce ‘ankilozan spondilit’ tanısı konduğunu belirten Dr. Dirlik, “2 yıl önce teşhis koyulan hasta birçok tedavi denemiş ama ağrıları geçmeyince farklı yöntemlere başvurmuş. Son olarak da böyle bir olay yaşamış. Hastada bir miktar enfeksiyon gelişmişti ancak bu çok riskli bir durum. Eğer enfeksiyon sinir köklerine ilerlerse sinir hasarı yaşanabilir. Bu enfeksiyon ilerlerse de ölüme kadar götürebilir. Bu tarz hiçbir işe yaramayan, alternatif tıp adı altında uygulamalara çok rastlıyoruz. 5 aydır hasta bu şekilde yaşıyor” açıklamasında bulundu.

  ”MERDİVEN ALTI UYGULAMALAR HASTAYA YARARDAN ÇOK ZARAR GETİRİYOR”

  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları (GETAT), 2014 yılında çıkarılan bir genelgeyle tüm devlet hastanelerinde uygulanmaya başlamıştı.

  Bu uygulamaların içinde akupunktur, hipnoz, fitoterapi gibi 15 uygulama var. Bu uygulamaların sadece doktor kontrolünde yapılması gerektiğini belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Sorumlu Hekimi Dr. Kanat Tayfun, ‘merdiven altı’ denilen uygulamaların hastaya yarardan çok zarar getirdiğini belirtti.

  Dağlama, yakma, ip geçirme gibi uygulamaların hastaya zarar verdiğini söyleyen Dr. Tayfun, “Kanuna ve yönetmeliğe göre bu uygulamalar sadece doktorlar tarafından yapılabiliyor. Hekim olmadığı halde, ‘Ben el aldım, ocakta öğrendim, ailemiz de şifacı’ diyerek mezoterapi, hipnoz gibi uygulamaları yaptığını söyleyen kimseye halkımız lütfen itibar etmesin” dedi.

  Dış gebeliğin nedenleri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

  Gebelerin yüzde 90’a yakını Covid-19’u belirtisiz geçiriyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ