28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Akıllı lensler ile gözlüğe veda edin!

  Son yıllarda katarakt cerrahisinde ve göz içi lens teknolojisinde büyük gelişmeler olduğunu belirten Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünden Op. Dr. Muhsin Altunsoy, akıllı lensler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Op. Dr. Muhsin Altunsoy şunları söyledi: ”Akıllı mercek günümüzde katarakt ameliyatı sonrası uzak, yakın hem de ara mesafede gözlüksüz görebilmeyi sağlayan göz içi merceklere verilen isimdir. Katarakt ameliyatında ya da göz içi lense yapılan cerrahiler sonrası doğal lensin fonksiyonunu görmek için göz içine suni mercek takılır. Bu merceklerle mümkün olduğunca uzak görmenin gözlüksüz olması amaçlanır. Standart bir mercekle uzak ya da yakında gözlüksüz olunabilecekken, akıllı merceklerde hem uzak hem de yakın mesafenin gözlüksüz olarak iyi görülmesi mümkün olabilmektedir. Uzak yakın mercekler son 20 yıldır kullanımda olmasına rağmen özellikle son 5 yılda Trifokal ya da 3 odaklı denilen lenslerin uzak, yakın ve bilgisayar mesafesini kapsamasıyla kullanım oranı arttı. Özellikle masa başında çalışan, gözlük kullanımının kısıtlamalarını yaşamak istemeyen grupta ciddi bir açığı giderdi.”

  ”TRİFOKAL LENSLER GÖZLÜKTEN KURTULMAYI SAĞLIYOR”

  Trifokal lenslerin büyük oranda gözlükten kurtulmayı sağladığını vurgulayan Altunsoy, ”Ameliyat geçirenlerin genelinde gündelik hayatı idame edecek yeterli gözlüksüz görüş sağlanabilmektedir.Trifokal, 3 odaklı lenslerin gelişmesiyle birlikte kataraktı olmayan özellikle 50 yaş üstü hipermetrop bireylerde gözlük kullanımını bitirmek ya da en aza indirmek için bu tarz merceklerin kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.” diye konuştu.

  ”TRİFOKAL MERCEKLERLE ASTİGMAT TEDAVİSİ MÜMKÜN”

  Trifokal merceklerle astigmat tedavisinin de mümkün olduğunu söyleyen Op. Dr. Altunsoy, ”Daha önce ameliyat olmuş, standart göz içi merceği takılmış kişilere trifokal mercek takılabilir mi?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: ”Bu kişilerin göz yapısı uygunsa ve özellikle belirgin bir numara sapması varsa, 3 odaklı lensler ek olarak yerleştirilerek hem numara düşürülmüş hem de farklı mesafeleri görebilmeleri sağlanmış olur.”

  Diğer yandan Altunsoy, diyabet hastalarında trifokal merceklerin kullanımının önerilmediğini sözlerini ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

  Gözde alerji mevsimi başladı aman dikkat!

  Koronavirüsü atlatanlarda yeni bulgu; göz ve ciltte döküntü ile kaşıntı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ