16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Ağrılara iyi gelen 6 şifalı yiyecek

  Sürekli ağrılardan muzdaripseniz bu yiyecekler tam size göre. İster baş ağrısı ister eklem ağrısı işte her derde deva şifalı yiyecekler

  Bir yeriniz ağrıdığında hemen ağrı kesici alanlardansanız bu defa durun ve düşünün. Farkında olarak ya da olmadan tükettiğini birçok yiyecek, içeriğindeki etken maddeler sayesinde aslında birer ağrı kesici. İşte ağrı hissettiğinizde başvurabileceğiniz doğal ağrı kesici besinler. Ağrılara iyi gelen 6 şifalı yiyecek.

  Binbir derde deva zencefil

  Zencefilin faydaları saymakla bitirmek mümkün değilm. Doğal bir iştah açıcıdır, mideyi düzenliyo, kanı temizliyor, solunum yollarını açıyor. Antioksidan özelliği ile bağışıklığınızı güçlendiriyor, uykuyu düzenliyor, kolesterolu düşürüyor ve romatizmayı tedavi edici özelliği var.

  Zencefilin içeriğinde bulunan ‘gingerol’ maddesi nedeniyle iltihap önleyici özelliğe sahip. Böylece kas ve menisküs ağrılarına da iyi geliyor. Yapılan araştırmalarda 11 gün boyunca zencefil tüketenlerin, kas ağrılarında yüzde 25 oranında azalma görüldü.

  Yine farklı bir araştırmada zencefil özü enjeksiyonlarının dizdeki kireçlenme ağrısını hafiflettiği ortaya çıktı. Amerikan Atrit Vakfı eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olmak için zencefili güvenli bir bir besin olarak öneriyor.

  Eklem iltihapları için somon

  Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda omega-3’ün romatoid artritin ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Somon balığında bol miktarda bulunan Omega-3 iltihabı kurutucu etkiye sahip.

  Omega-3’ün ağrı ile ilgili faydaları sadece iltihap kurutmakla kalmıyor. Ayrıca stres kaynaklı mide ağrılarını da hafifletiyor.

  Baş ağrısı ve migrenin çaresi kahve

  Yapılan bilimsel araştırmalar, migren dahil baş ağrılarından kurtulmak isteyenlerin 200 miligram kafein (yaklaşık 16 gram demlenmiş kahvede bulunan miktar) tüketmesinin ağrıları hafiflettiğini ortaya koydu.

  Baş ağrısı yaşayanların her gün bu miktarda kahve tüketmeleri öneriliyor. Kahve içmemek için özel bir sebebiniz yoksa günde 1-2 fincan kahve tüketebilirsiniz.

  Boğaz ağrısı çekenler adaçayı içmeli

  Şifalı bitkiler konusunda uzmanlar ve yapılan klinik araştırmalar, boğaz ağrılarına karşı aday Boğazınız kaşınıp ağrıdığında adaçayı yapraklarıyla demlenmiş bir bitki çayı içmeyi deneyin. Bu yöntem, şifalı bitkiler uzmanları tarafından öneriliyor ve klinik deneylerce de destekleniyor.

  Yapılan bir çalışma, boğaz ağrısını geçirmek için adaçayı ile hazırladığınız bir gargara kullanmanın, etkili bir ağrı kesici etkiye sahip olduğunu kanıtladı.

  Ağrı kesici ateş düşürücü etkisiyle vişne

  Yapılan araştırmalar 20 adet vişne yemenin ağrı üzerindeki etkisi bir tane ağrı kesici ilaç almakla eşdeğer olduğunu ortaya koydu. Ayrıca vişnenin 45 tanesi iltihabın kaynağı olan c reaktif proteini azaltmakta birçok ilaçtan daha etkili olduğu da araştırmalarda gösterildi. Doğal bir virüs öldürücü olan vişne aynı zamanda ateş düşürücü etkiye de sahip. Vişnenin diğer bazı faydaları ise şöyle; mideyi kuvvetlendiriyor, ishali engelliyor, susuzluğu gideriyor,  öksürüğe iyi geliyor.

  Yapılan çalışmalar vişnenin yanı sıra üzüm, nar, acai, yaban mersini ve yaban mersini gibi diğer koyu kırmızı-mor renkli meyvelerin içeriğinde bulunan anti-enflamatuar ile antioksidan özelliklerin ağrı kesici ilaç gibi etki yaptığını gösteriyor. Ayrıca söz konusu meyveler egzersize bağlı kas hasarını da onarıyor.

  Kireçlenme sorununa karşı soya

  Kireçlenme sorunu yaşayanlar için soya ürünleri birebir. Soya ile ilgili yapılan bir çalışmada,  3 ay boyunca günde 40 gram soya yiyen katılımcıların diğerlerine oranla daha az acı hissettiği ortaya kondu. Ayrıca soya, hazmı kolaylaştırıyor, kabızlığı gideriyor, kolesterolü düşürüyor, kandaki şeker oranını dengeliyor ve iyileşme sürecini kısaltıyor.

  Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte Omega-3 seçmenin püf noktaları

  2 ana öğünle beslenme ile kendinizi yenileyebilirsiniz

  Akciğerlerinizi temizlemek için bu besinleri mutlaka tüketmelisiniz

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ