11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Uyku apnesi Covid 19’a yakalanma riskini artırıyor

  Uyku apnesi olan hastaların, Covid -19 nedeniyle hastanede yatma ve solunum sıkıntısına girme oranının, normal hastalara göre en az 2 kat arttığının altını çizen Doç. Dr. Tuncay Özçelik dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

  Kaliteli bir uykunun güçlü bir bağışıklık sistemi için çok büyük bir role sahip olduğu ve, vücudu enfeksiyonlardan koruyan önemli bir kalkan işlevi gördüğü biliniyor. Düzensiz uyku ise bağışıklık sisteminde ciddi tahribata neden olurken yalnızca bir gece uykusuz kalmak dahi hastalıklara kapı açıyor.

  Özellikle, uyku sırasında solunumun en az 10 saniye durmasına neden olan tıkayıcı uyku apnesi, içinden geçtiğimiz Covid-19 pandemisi sürecinde büyük risk yaratıyor.

  Oldukça sık rastlanan uyku apnesi ve horlamanın özellikle pandemi döneminde daha büyük problemlere neden olabileceğini aktaran Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümünden Doç. Dr. Tuncay Özçelik, uyku apnesinin koronavirüse yakalanma riskini artırmasından dolayı sağlıklı nefes almak için gereken tüm önlemlerin alınmasının önemine dikkat çekti.

  Bununla birlikte uyku apnesi yaşayan kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin, sağlıklı bireylere göre çok daha fazla olduğuna işaret eden Doç. Dr. Tuncay Özçelik, uyku apnesi sorunu yaşayanların koronavirüs sebebiyle solunum sıkıntısına girme ve hastanede yatma oranının, normal hastalara göre en az iki kat arttığını vurguladı.

  Horlamanın farklı nedenleri olabilir

  Uyku kalitesini etkileyen faktörlerin en hafifinin horlama olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tuncay Özçelik, horlamanın altında yatan nedenlerin farklılık gösterebildiğine işaret ederek sedatif  ilaç, aşırı kilo, aşırı alkol ve uyku ilacı kullanımı gibi durumlarda yumuşak damak, küçük dil ve dil ve boğaz kaslarının gerginliğin azaldığını kaydetti. Aşırı kilolularda yutak etrafında yağ birikimi görüldüğünü aktaran Özçelik, gevşeyen kasların sırt üstü yatınca dilin ve küçük dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamadığını, bu durumda kişinin kendisi çok farkında olmasa bile etrafını rahatsız edecek şekilde horlamaya başladığını ifade etti.

  Horlama, uyku apnesine yol açabilir

  Uyku sırasında solunumun on saniye ve üstünde durması neticesinde oluşan tablonun uyku apnesi (uykuda solunum durması) olduğunu kaydeden Özçelik, horlamaya yol açan etkenlerin daha ileri seviyede uyku apnesine neden olabildiğini dile getirdi. Tıkayıcı uyku apnesinin her 100 kişiden en az beşinde görüldüğüne dikkat çeken Özçelik, özellikle aşırı kilolu ve orta yaştaki erkeklerde bu oranın daha da yükseldiğini söyledi, çocukların ise yüzde 10-12’sinde tıkayıcı uyku apnesine rastlandığını dile getirdi.

   

  Uyku apnesi ve horlama olanların dikkat etmesi gerekenler

  • Sırtüstü pozisyonda uyuma yerine, yana yatarak uyuma tercih edilmelidir.
  • Uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarının kullanımına apneyi arttırabileceğinden dolayı dikkat edilmelidir.
  • Aşırı yorgunluktan sakınılmalıdır.
  • Alınan fazla kilolar verilmeli ve iyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmelidir.
  • Alkol alımı kısıtlanmalıdır.
  • Uykudan 3-4 saat önce ağır yemekten kaçınılmalıdır.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ