13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Türkiye’de her 100 çocuktan 12’si prematüre doğuyor

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Kahveci, Türkiye'de her 100 çocuktan 12'sinin prematüre bebek olarak dünyaya geldiğini belirterek, "Bunların da çok önemli kısmı 1000 gramın altında ve her şeyi ile kırılgan olarak doğuyor" dedi.

  37 hafta ve öncesinde doğanlara “prematüre bebek” denildiğini belirten Erzurum Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu olan Kahveci, bu çocukların akciğer, bağırsak, mide, göz, beyin, enfeksiyona karşı immun sistemleri ve savunma sistemleri olgunlaşmamış olarak doğduğunu kaydetti.

  Prematüre bebeklerin akciğerlerindeki sorunlar sebebiyle uzun zaman makineye bağlı yaşadığını, kimilerinin bağırsaklarında ciddi enfeksiyon oluştuğundan ameliyat geçirdiğine dikkat çeken Kahveci, aynı zamanda bu bebeklerde ciddi göz sağlığı sorunları geliştiği için %10’luk kısmının da görme yetilerini kaybettiğini dile getirdi.

  Doğum için multidisipliner hastaneler seçilmeli

  Kahveci, prematüre bebeklerin karşılaştıkları hastalıklarla ilişkili olarak mental ve motor fonksiyonlarında önemli bozukluklar meydana gelebildiğinin altını çizdi ve doğum haftası düştükçe bebekleri bekleyen ciddi potansiyel tehlikelerin de arttığın kaydetti.

  Kahveci, “Prematüre bebeklerin karşı karşıya kalma ihtimali olduğu sorunların çözüleceği multidisipliner denilen, farklı farklı hastalıkların çözümlerini bir arada gerçekleştirebilen akademik ekibin, tecrübeli hemşire ve doktorların görev aldığı şehir ve eğitim araştırma hastaneleri gibi kurumlar ve gelişmiş özel hastanelerde doğurulması gerekiyor. Normal sıradan hastanede doğduğunda bebeklerin sorunlarının iyi yönetilmemesi sonucu kaybedilme olasılığı ile karşılaşılması mümkün” ifadelerini kullandı.

  Prematüre bebeklerin taburcu olana kadar anne sütü ve formül mama ile beslediklerini belirten Kahveci, anne sütü ile beslenen bebeklerin zekalarının çok daha iyi, hastalıklara karşı daha dirençli,  ömürlerinin de uzun olduğunu vurguladı.

  Prematüre olsun ya da olmasın tüm bebeklerin anne sütü ile beslenmesini tavsiye ettiklerinin altını çizen uzman isim, ısrarla anne sütü istediklerini aktardı.

  Bebekler taburcu oldukları zaman annenin sütü azalsa bile ek formül mama verilmek durumunda kalınırsa bunu kaşıkla vermeleri ve ısrarla emzirmeye devam etmeleri konusunda uyaran Kahveci, bebekler, ikiz, üçüz bile olsa anne sütünden mahrum etmemelerini istediklerine vurgu yaptı.

  Bebeklere bitkisel çaylar içirmeyin

  Doç. Dr. Kahveci, bebeklere eğer mümkünde iki yaşına, değilse en az bir yaşına kadar mutlaka anne sütü verilmesi gerektiğini vurguladı. Bebeklerdeki gaz probleminin çocuğun gelişim aşamasıyla ilişkili bir basamak olduğunu dile getiren Kahveci, sorun gaz kaynaklı ise bebeklere asla bitkisel çay içirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Bitkisel çayların içerisinde kurşun seviyelerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Kahveci, bu çayların bebeklerde solunum durmasına ve yumurta ve spermlerin ölümüne neden olduğunu kaydetti.

  2 kilogramın üzerine çıkınca taburcu ediyoruz

  Prematüre bebekleri 35-36 haftalık olduklarında ve 2 kilogramın üstündeyken beslenmeye başladıklarında taburcu ettiklerini ifade eden Kahveci, bu bebeklerin enfeksiyona karşı savunma sistemlerinin zayıf olması sebebiyle kesinlikle anne ve baba haricinde kimsenin öpüp temas etmemesi gerektiğinin altını çizdi.

  Prematüre bebeklerin yalnızca Covid-19’a değil, diğer viral enfeksiyonlara yakalandıkları zaman uzun süre makineye bağlı yaşadığını ve enfeksiyondan hayatını kaybettiklerini söyleyen  Kahveci, “Türkiye’de yaklaşık 100 çocuktan 12’sinin prematüre bebek olarak dünyaya geldiğini aktardı. Bunların da çok önemli bir kısmının 1 kilogramın altında ve her şeyi ile kırılgan olarak doğduğunu belirten Kahveci, bu bebekleri yalnızca hastanede bakıp tedavi etmenin yetmediğini, önemli kısmının taburcu olduktan sonra beslenmelerindeki eksiklik, enfeksiyonel yatkınlık, eş, dost ve akrabalara temasları sebebiyle enfeksiyon kapmaları yüzünden geri getirildiğini kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ