13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Kontakt lens kullanımı koronavirüs riskini artırır mı?

  Pandemi sürecinde kontakt lens kullanımının, koronavirüs ile enfekte olma ihtimalini artırıp artırmadığı, pek çok kişi için merak konusu. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı, koronavirüs salgını ve kontakt lens kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

  Günümüzde var olan bilgilerde kontakt lens kullanılması nedeniyle koronavirüs bulaşma riskinde artış olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt bulunmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı, ideal bakım ve kullanım prosedürlerine özen gösterilmesiyle birlikte kapsamlı el yıkama gibi hijyen tedbirlerinin ciddiye alınmasının önem taşıdığına dikkat çekti.

  İdeal bakım ve kullanım prosedürleri arasında; tekrar kullanılabilir lensler için dezenfeksiyon uygulaması, lensleri belirtilen süreler içinde değiştirme, gece kontakt lenslerle uyumama ve gözünüzde yanma, batma, kızarıklık gibi bir sorun varsa kontakt lens kullanımına ara verme gibi tavsiyeler sayılabiliyor.

  Bu şikayetler varsa dikkat!

  Kontakt lens ve Covid-19 bulaşması hakkında ortaya atılan ve haklılığı göz ardı edilemeyecek derecede önemli olan bir görüş; kontakt lens kullananların, kullanmayanlara göre ellerini daha fazla gözlerine temas ettirdiği yönünde. Göz, ağız ve yüz  teması ile virüsün bulaşabildiği bilindiği için yüz ve göze dokunma sayısını azaltmak adına kontakt lens kullanmak yerine gözlük tercih etmeyi tavsiye eden bazı uzmanlar bulunuyor.

  Kontakt lens kullanıldığında gözde rahatsızlık hissi oluyor ve kişi elini çok sık gözüne temas ettiriyorsa, pandemi döneminde kontakt lens kullanımına ara vererek, salgın süreci sona erdiğinde kontakt lens muayenesi için göz doktoruna başvurulmalı. Ayrıca, öksürük, ateş  ya da grip gibi şikayetlerin olduğu hallerde de uzmanlar kontakt lens kullanımına ara verilmesini öneriyor.

  Kontakt lensler nasıl temizlenmeli?

  Aylık ve 2 haftalık lenslerin temizliği üretici tavsiyeleri ve göz sağlığı uzmanı yönergelerine göre düzenli olarak, lens solüsyonları ile dezenfekte edilerek yapılmalı. Günlük tek kullanımlık lensler ise akşam çıkarıldığında hemen atılmalı, hiç bir şekilde tekrar kullanılmamalı. Geceleri lensleri çıkarmadan uyumaktan kaçınılmalı ve kontakt lensler tavsiye edilen kullanım süreleri sona erdiğinde atılıp, yeni lens kullanımına geçilmeli. Kontakt lensleri doğru biçimde kullanmak ve temizlemek gözlerin sağlıklı kalmasını ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Mutlaka bir göz doktoru tarafından denenerek, reçete edilen olan kontakt lens kullanılmalı. Kontakt lens kullanımı sırasında gözlerde kızarıklık, ağrı ve bulanık görme gibi problemler yaşanırsa mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ